Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi!

29 Mayıs 2014 Perşembe 12:40
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi!
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi!
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi!
  • Şanlıurfa'da Hibe Almaya Hak Kazananlara Proje Uygulama Eğitimi!

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın 2014 yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan firmalar ile kurumlara Proje Uygulama Eğitimi verildi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya Şanlıurfa’da faaliyet gösterip KOBİ Mali Destek Programı, Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı ile Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği alacak firma ve kurumlardan yetkililer katıldı.
Toplantıda konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, Ajans olarak firmalarımızın projelerini gerçekleştirirken “sorunsuz bir şekilde” süreci tamamlamalarını arzu ettiklerini söyledi. Ajansın katkıları ile özel sektörün önünü açtıklarını belirten Dr. Karakoyun, bu yıl Diyarbakır ve Şanlıurfa’da toplam 75 projeye 24 Milyon TL hibe desteği vereceklerini ifade etti. Dr. Karakoyun, “Son 4 yılda iki ilimizde 200’ün üzerinde firmaya hibe desteği sağladık. Gerçekleştirilen projeler sayesinde birçok firmamız üretim kapasitesi ile çalışan sayısını artırdı. Bazı firmalar, teknolojik ürün üretmeye başladı. Bazıları ilk kez ihracat yaptı, ihracat yapanların ise ihracatlarını arttırdığını yakından görmekteyiz” dedi.

Ajansın 4 yıllık geçmişe sahip olmasına karşın yoğun çalışmalar sonucunda çok yol aldığını vurgulayan Dr. Karakoyun şunları belirtti: “Karacadağ Kalkınma Ajansı olarak, bizden hibe desteği almaya hak kazanan firmalarımızla projeleri birlikte uyguluyoruz. Ajansımız bütün projelerden sorumlu birer uzman arkadaşımızı görevlendiriyor. Proje uygulama süresince bu arkadaşlarımız firmalara yardımcı oluyor. KOBİ’lerimizin projelerini taahhüt edilen sürelerde bitirmesini arzuluyoruz. Ajans olarak desteklenecek projeler için kaynak sıkıntımız yok. Bizden kaynaklanan bir sorunu şuana kadar yaşamadık. Yeter ki firmalarımız proje boyunca çalışmalarını belirlenen usullere uygun olarak ve süresinde gerçekleştirsinler.”

Toplantıda ayrıca Karacadağ Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Abdullah Önder Özkul, katılımcılara projelerini gerçekleştirirken dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda bilgi verirken, Ajans uzmanlarından Diyadin İnan, Proje Uygulama Rehberi, Satın Alma Usul ve Esasları ile projeler ilişkin tüm işlemlerin internet ortamında gerçekleştirilmesini sağlayan Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) konusunda sunum yaptı.