Myanmar Heyeti Ajansımızı Ziyaret Etti

29 Eylül 2014 Pazartesi 10:04
  • Myanmar Heyeti Ajansımızı Ziyaret Etti
  • Myanmar Heyeti Ajansımızı Ziyaret Etti
  • Myanmar Heyeti Ajansımızı Ziyaret Etti
  • Myanmar Heyeti Ajansımızı Ziyaret Etti
  • Myanmar Heyeti Ajansımızı Ziyaret Etti

UNDP Myanmar Ülke Ofisi koordinasyonunda ve UNDP Türkiye Ofisi ev sahipliğinde; Myanmar kamu kurumlarının üst düzey temsilcileri ve UNDP Myanmar Ülke Ofisi yetkililerinden oluşan (18 kişilik) bir heyet Türkiye’ye bilgi ve deneyim paylaşımı ile ağ oluşturmaya yönelik bir çalışma gezisi düzenledi.

Yönetişim, yerel yönetimler, mali yerelleşme, bölgesel ve yerel ekonomik kalkınma alanlarına odaklanılan çalışma gezisine, Myanmar Ulusal Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Sn. Dr. Min Nwe Soe, Güvenlik ve Sınır İşleri Bakanı Sn. Colonel Maung Maung Win ile İçişleri Bakan Yardımcısı Sn. Brigadier General Kyaw Zan Myint de iştirak etti. 

Yukarıda belirtilen tematik alanlar dışında, kurumlar arası işbirliği fırsatlarının da değerlendirilmesinin de amaçlandığı çalışma gezisi kapsamında, Heyet, 23-24 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer merkezi kurum temsilcileriyle temaslarda bulunduktan sonra, 25-26 Eylül 2014 tarihlerinde, Şanlıurfa ve Gaziantep illerini kapsayan saha ziyaretleri gerçekleştirdi. 

Şanlıurfa'ya gelen Heyet, 25 Eylül günü Şanlıurfa Valisi Sn. İzzettin KÜÇÜK, GAP Kalkınma İdaresi Başkanı Sn. Saddrettin KARAHOCAGİL ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. E. Sabri ERTEKİN ile bir araya gelerek çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu.

Daha sonra Myanmar Heyeti, Ajansımız Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisini ziyaret etti. Ofiste bölgesel planlama ve kalkınma, kalkınmada kurumlar arası işbirliklerinin oluşturulması,  kalkınma program ve projelerinin tasarım, uygulama ve izlenmesi, bölgesel yatırım olanakları ve KOBİ destekleri konularını içeren bir istişare toplantısı gerçekleştirildi.  

Toplantıda; Genel Sekreterimiz Dr. İlhan KARAKOYUN tarafından ülkemizdeki bölgesel kalkınma yaklaşımındaki değişim ve Kalkınma Ajanslarının kuruluş gerekçeleriyle ilgili kısa bir bilgi verildi. 

Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı Emine ARSLAN tarafından Karacadağ Kalkınma Ajansının kuruluş süreci, Bölge Planlama çalışmaları, mali ve teknik destek mekanizmaları ile verilen destekler, izleme ve değerlendirme faaliyetleri konusunda sunum yapıldı. 

Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus ÇOLAK tarafından da Yatırım Destek Ofislerinin kuruluş amacı, temel faaliyetleri, Şanlıurfa’nın yatırım fırsatları ve yeni teşvik sistemi ile ilgili olarak bir sunum gerçekleştirildi. Sunumlardan sonra Heyetin sorularının yanıtlanmasıyla toplantı sona erdi. Heyet, Ajansımızın hibe desteği vermiş olduğu Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesindeki 2 firmayı ziyaret ederek verilen desteklerin etkisini yerinde inceledi.