Diyarbakır'daki Cmdp Projeleri Gözden Geçirildi

16 Ekim 2014 Perşembe 18:05
  • Diyarbakır'daki Cmdp Projeleri Gözden Geçirildi
  • Diyarbakır'daki Cmdp Projeleri Gözden Geçirildi
  • Diyarbakır'daki Cmdp Projeleri Gözden Geçirildi
  • Diyarbakır'daki Cmdp Projeleri Gözden Geçirildi

Diyarbakır’ın kültürel mirasının korunması, turizme açılması ve tanıtılması adına Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMPD) kapsamındaki uygulanan projeler hakkında değerlendirme toplantısı yapıldı.

Diyarbakır Valiliği Proje Koordinasyon Toplantı  Salonu’nda Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Dalkıran başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Diyarbakır Müze Müdürlüğü, Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır Müze Müdürlüğü, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden yetkililer, Diyarbakır Valiliği Cazibe Merkezini Destekleme Programı Uygulama Merkezi’nden projelerle ilgili uzmanlar ve projelerin yüklenici firma sorumluları katıldı.

 Vali Yardımcısı Sayın Dalkıran, projelerin tamamlanması durumunda, yapılan restorasyon çalışmalarıyla ve devletimizin sağladığı teşviklerle Diyarbakır turizmde önemli bir kent konumuna geleceğini belirtti. Dalkıran, “Diyarbakır kültür, inanç gibi birçok turizm alanında önemli bir destinasyon olacağına inanıyoruz” dedi. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Proje Uygulama Merkezi’nden sorumlu Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Dalkıran, bu tür çalışmalarda koordineli çalışmanın öneminin altını çizerek, sürdürülen projelerin en kısa sürede bitirilmesi için tüm kurumların ve yüklenici firmaların ivedilikle çalışması gerektiğini dile getirdi. Proje çalışmalarının gelecekte yapılacak restorasyon ve uygulamalarıyla kültürel mirasın turizme kazandırılarak hayat bulacağını belirten Dalkıran, yapılan restorasyon ve proje çizim çalışmalarının özellikle Diyarbakır Surlarının UNESCO Dünya Mirası Adaylığı sürecine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.