Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!

15 Ekim 2014 Çarşamba 18:15
  • Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!
  • Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!
  • Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!
  • Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!
  • Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!
  • Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!
  • Diyarbakırlı İşadamları, Tarımda Hollanda Modeli'ni Yerinde İnceledi!

Karacadağ Kalkınma Ajansı, KOSGEB Diyarbakır Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği desteği ile Diyarbakır’da gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösteren işadamları Hollanda’da incelemelerde bulundular. Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht illerini kapsayan 4 günlük iş gezisine Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu üyeleri Hüsnü Pervane ve Şeyhmus Mete ile odanın Hayvansal üretim ve besicilik grubu, Tarımsal Ürünler ve Ormancılık Meslek Grubu ve Gıda Maddeleri Satıcıları Meslek Grubuna Mensup işadamları, KOSGEB ile Karacadağ Kalkınma Ajansı uzmanları katıldı.

Heyet başta Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD), Hollanda Genç İşadamları Federasyonu (HOGİAF), Macropak ve Uluslararası Gıda İşleme Sanayi Fuarları olmak üzere Süt İnekçiliği Eğitim ve Araştırma Merkezi Çiftliği, Et Kesimhane ve İşleme Tesisleri, TNO Araştırma ve Geliştirme Merkezi, NVWA Hollanda Ekonomi Bakanlığı Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği İdaresi, FloraHolland Çicekçilik Mezatı ve özel Çiçekçilik Sera Bölgesi gibi tesis ve işletme ziyaretlerini gerçekleştirdi.

Hollanda Türk İşadamları Derneği’nde gerçekleştirilen görüşmeye HOTİAD Başkan Yardımcısı Şerif Aktürk, T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Tuba Sander ve HOTİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Ejder Köse, Yunus Özdemir, Veysel Hut, Bilal Çakı ve A. Adil Akaltun ile birlikte DTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hüsnü Pervane, Şeyhmus Mete, DTSO Meclis Üyeleri Adil Can, Cengiz Ayaz, Şilan Elmas, İsmail Kan, Erdal Avşar, Vahit Karaaslan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren işletme temsilcileri katıldı. Hollanda Türk İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Aktürk, Diyarbakırlı işadamlarını Hollanda Rotterdam’da ağırlamaktan çok memnun olduklarını, bu gibi ziyaretleri daha sıklıkta yaparak Hollandalı yatırımcıların Diyarbakır’a ve bölgeye çekilebileceğini ve yakın gelecekte ortak işbirlikleri adımları atılacağından ümitli olduğunu belirtti. Aktürk, Hollanda’nın özellikle tarım ve hayvancılıkta, hidrolik mühendisliğinde, ulaşım, lojistik ve Ar-Ge çalışmalarında dünyanın ilklerinden olduğunu, dolayısıyla buradan istifade edilecek birçok çalışma alanı olduğunu sözlerine ekledi.

Pervane: Hollandalı İşadamlarının Ortadoğu’ya Açılan Kapısı Olabiliriz

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Pervane, Diyarbakır ve Bölgenin geniş tarım arazilerine sahip olduğunu, tarım, tarımsal sanayi, hayvancılık ve gıda konularında yapılacak çok işin olduğunu, Diyarbakır’da gerçekleştirilecek ortaklıklarla Ortadoğu pazarına daha kolay erişilebileceğinin altını çizdi.
DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mete ise Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerine yönelik yapmış olduğu yurtdışı iş gezilerinin arttırılarak devam edeceğini, bölge işadamlarının Hollanda gibi tarım ve hayvancılık devi bir ülkeden çok yararlanabileceğini, dolayısıyla HOTİAD üyelerini Diyarbakır’a ve bölgeye yatırıma davet ettiğini, söyledi.
Daha sonra yapılan karşılıklı görüşmelerde ise özellikle Diyarbakır ile Hollanda arasında ne gibi işbirlikleri yapılabilir, karşılıklı fırsatlar ve potansiyel işbirliği alanları, Hollanda’nın ihtiyaç duyduğu ürünler, özellikle tekstil ve türevleri, Diyarbakır’ın ihtiyaç duyduğu ürünler, tarım ve hayvancılıktaki fırsat ve avantajları gibi konular ele alındı. GAP Bölgesinde ve özellikle Diyarbakır’da yapılabilecek birçok ortak işin olduğunun altı çizildi.

Sander: İşadamlarımızın Her Zaman Yardımına Hazırız

T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Sander Türkiye ile Hollanda arasında mevcut olan dış ticaret hakkında bilgi vererek karşılıklı yapılacak ticaret ve yatırımlarda her zaman işadamlarımıza yardımcı olacağını ve Diyarbakırlı işadamlarımızı Hollanda’ya tekrar beklediğini belirtti. DTSO heyetine Hollanda Genç İşadamları Federasyonu adına Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Şentürk Hollanda’daki çalışmaları hakkında bilgi vererek, Diyarbakırlı işadamlarının Hollanda ile yapacakları ticaret, yatırım ve iş ortaklıklarında her türlü teknik desteği verebileceklerini söyledi.
DTSO heyeti Hollanda’daki işadamları örgütleri ile yapmış oldukları ziyaretlerin yanı sıra Hollanda’nın Utrecht kentinde açık bulunan “Macropak ve Uluslararası Gıda İşleme Sanayi Fuarları”nı ziyaret ederek birçok firma ile tanışma ve karşılıklı iş görüşmesi fırsatını bulan işadamlarımız, bu tür yurtdışı iş ziyaretlerinin yerel firmaların, yurt dışı pazarları yakından inceleme ve tanımalarına, yabancı ortak bulmalarına, dış pazarlarda iş yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını ilk elden görme imkânı sağladığını belirterek, verdikleri bu destekten dolayı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimine teşekkür ettiklerini söylediler. 

Hollanda’nın Dünya Çapındaki Tesisleri Ziyaret Edildi

Heyet, 4 gün ziyareti kapsamında Süt İnekçiliği Eğitim Araştırma Merkezi Çiftliğini, Et Kesimhane ve İşleme Tesislerini, TNO gibi Hollanda’nın Dünya çapında bir Araştırma Geliştirme Merkezini, NVWA Hollanda Ekonomi Bakanlığı Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği İdaresini, çiçek ülkesi Hollanda’da FloraHolland Çicekçilik Mezatını ve özel çiçekçilik serası gibi tesisleri de yakından ziyaret ederek karşılıklı bilgi alış verişinde bulunarak Diyarbakır ile Hollanda arasında ticaret ve ortak yatırım alanlarında geliştirilebilecek ortak projeler hakkında görüşmeler gerçekleştirildi. 
Program boyunca yapılan görüşmelerde özellikle Hollanda pazarı hakkında bilgi alınırken, bu pazarda iş yapmanın avantajları ve dezavantajları masaya yatırıldı. Hollanda üzerinden Avrupa pazarına girerken işadamlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar hakkında detaylı bilgi alındı. Gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinde ortak yapılabilecek birçok fırsatın bulunduğunu, özellikle Diyarbakır ve GAP Bölgesi ile ilgilenebileceklerini, bu çerçevede detaylı bilgi ve firma katalogları almak istediklerini belirttiler. Tarım ve hayvancılık alanında yapılabilecekleri yerinde görmek için yakın zamanda Bölge ziyaretleri yapılabileceğinin altı çizildi.