Seyahat Acenteleri, Diyarbakır Turizm Zirvesi'nde Buluştu

21 Kasım 2014 Cuma 17:18
  • Seyahat Acenteleri, Diyarbakır Turizm Zirvesi'nde Buluştu
  • Seyahat Acenteleri, Diyarbakır Turizm Zirvesi'nde Buluştu
  • Seyahat Acenteleri, Diyarbakır Turizm Zirvesi'nde Buluştu

Son dönemde turizmde önemli gelişmelere imza atan Diyarbakır, daha fazla ziyaretçi çekmek için girişimlerine hız kesmeden devam ediyor. İstanbul Feshane’de düzenlenen Diyarbakır Tanıtım Günleri kapsamında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliği ile “Diyarbakır Turizm Zirvesi” gerçekleştirildi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, STK ile seyahat acentenin temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran tarafından Diyarbakır Valiliği ve Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ‘Diyarbakır’ın Turizm Yatırımları ve Potansiyeli’ konulu sunum gerçekleştirildi.
Ulusoy: Diyarbakır’ı Önemsiyoruz ve Temsilciğimizi Kısa Zamanda Açacağız
Sunumun ardından söz alan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Diyarbakır’ı çok önemsediklerini belirterek, “Diyarbakır’da açacağımız temsilciliğimiz için Surların içerisinde bir yer belirledik ve gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra Diyarbakır’daki turizm çalışmalarını hızlandırmış olacağız. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi açıldığında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokol ile müzeyi de TÜRSAB olarak biz işleteceğiz. Ayrıca kentteki kazı çalışmalarına da TÜRSAB olarak destek vereceğimizi bilmenizi isteriz” dedi.

Ulusoy:  Çözüm Süreci, Kimsenin Değil; Ülkemizin Süreci

Turizmciler olarak Çözüm sürecine büyük önem verdiklerini belirten Ulusoy, “Bu süreç, hükümetin süreci değil. Bu süreç devletin süreci değil. Bu süreç Vali Bey’in süreci de değil. Bu süreç Başaran Ulusoy Yönetim Kurulu Başkanı’nın süreci de değil. Bu süreç, ülkemin süreci. Bu süreç hepimizin süreci. Bu süreç çatışmadan değil, uzlaşmadan doğacak olan yaşamanın, güzelliklerin süreci. Beraber yaşamak mecburiyetindeyiz. Bizi karıştırmak, bizi kaşımak, bizi incitmek isteyenler var. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. Diyarbakır’daki vatandaşıma iğne batarsa bana çuvaldız batar. Birbirimizden ayrımız gayrımız yok. Kucaklaşmayı, insanca yaşamayı, paylaşmayı, insan haklarını, demokrasiyi içimize sindirip yaşamak mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.

Vali Aksoy: Diyarbakır’da öğrenecek daha çok şey var

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise, “Diyarbakır’ı bütün yönleriyle anlatabilmek adına İstanbul Feshane’de bir tanıtım günü düzenledik ve dün itibariyle de resmi açılışını gerçekleştirdik. Etkinliklerimiz Pazar günü akşamına kadar devam edecek. Bugün de bu toplantıyı sizlerle gerçekleştirme fırsatı bulduk. Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel değerleri ve tarihi birikimi, doğal güzellikleriyle Türkiye’nin önemli şehirlerinden birisidir. Böylesi önemli bir şehri daha yakından tanımak, tanıtmak ve ülke turizminde biraz daha öne çıkarmak adına bugün bir aradayız. Ben 22 Eylül itibariyle Diyarbakır Valiliği görevine başladım. Daha ilk ayım dolmadı ve bu güzelliklerini, özelliklerini bu ayrıntılarıyla öğrenme imkânım olmamıştı. Hala öğreneceğim, öğrenmekte olduğum birçok konusu var. Bunları öğretmek, anlatmak ve daha çok kişinin bilgi sahibi olmasını sağlamak adına bu alanda yeni çalışmaları ortaya koyuyoruz” dedi.

Vali Aksoy: Diyarbakır, Bölgenin Önemli Bir Merkezi

Turizm sektörünün önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Turizm sektörü hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin önemli restorasyonları içerisinde yer aldım. Özellikle turizm sektörünün süreç içerisindeki gelişimini ve sektörün dinamiklerini de yakından bilen bir kişiyim. Ülkenin gelişmesi ve kalkınması adına turizm sektöründe yapılan yatırımlar ve gelişmeler büyük önem taşıyor. Özellikle turizm sektörünün Dünya barışına sağladığı katkı, insanların birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri ve kültürel anlamdaki paylaşımlara da fırsat veren yönünü de çok iyi bilen bir kişi olarak Diyarbakır’ın gerek kalkınması, gerekse huzur ve barışına sağlayacağı katkı yönüyle de Diyarbakır’da turizmi daha iyi bir noktaya taşıma ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu bakımdan sektör içerisinde yer alan Türkiye’nin ve Dünyanın çeşitli yerlerine turlar düzenleyen siz değerli seyahat acentelerinin Diyarbakır’ı da gündemlerine almaları, var olanların da kapasitelerini biraz daha genişletmeleri bizim beklentimiz. Diyarbakır bölgenin önemli bir merkezi ve bu merkezden çevre illeri de kapsayacak şekilde yeni turizm restorasyonları geliştirmek mümkündür. Uluslar arası standartlarda havaalanı çalışmalarımız devam ediyor. Terminal binamızın hemen hemen kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Zannediyorum ki önümüzdeki yaz ortalarına doğru havaalanımız da tamamlanmış olacak. Bölgenin en büyük, en modern havaalanlarından birine sahip olmuş olacağız. Buda bölgemizde turizmin altyapısının oluşmasında önemli bir yatırımdır. Ayrıca bölgenin gelişmesi ve kalkınmasında da önemli bir katkı sağlayacaktır. Yeni otel yatırımları devam ediyor, mevcutların da iyileştirilmesi ve standartlarının yükseltilmesi anlamında çalışmalar var. Bölgenin tarihiyle, kültürüyle ve önemli değerleriyle sizlerin yapacağı tanıtım çalışmalarıyla daha iyi bir noktaya geleceğine inancımız tam” dedi.

Vali Aksoy: Bölgeye Gelip Bizzat Yaşadıktan Sonra Değerlendirmenizi Bekliyoruz

Çözüm sürecinin bölge için çok büyük anlamı olduğunu belirten Vali Aksoy, “Özellikle Türkiye’de son zamanlarda gündeme gelen ve çözüm süreci olarak adlandırılan çalışmaların bölgenin huzur ve güven ortamına kavuşmasına önemli bir katkı sunduğunu ifade etmek istiyorum. Zaman zaman bunu bozmaya yönelik küçük çapta hareketler olsa da bölge halkı da huzur ve güven ortamının bir an evvel gelmesi yönünde iradelerini ortaya koyuyorlar. Temennimiz o dur ki sadece bölge olarak değil, ülke olarak da bu sürecin huzur içerisinde tamamlanmasıyla ülkemizin ekonomik anlamda da daha iyi bir boyuta gelmesini destekliyor ve arzu ediyoruz. Bölgemizin huzur ve güveni için bütün birimlerimiz büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürüyor. Zaman zaman bazı olaylar çok abartılı olarak yansıtılıyor. Bölgedeki çok küçük hadiseler çok büyük ve farklı sunulabiliyor. Onun için bölgeye gelip orada bir süre kalmak bu anlamdaki görüşlerinizi farklılaştıracaktır. Biz sizleri Diyarbakır’a bekliyoruz ve orayı bizzat görerek, yaşayarak değerlendirmeleri sizlerin de yapmasını arzu ediyoruz. Biz oraya gelmek isteyen operatörlerimizi de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyarız. Sayın Başaran Ulusoy Bey’in TÜRSAB adına önemli toplantılarından birini de Diyarbakır’da gerçekleştirmeyi buradan duyurmasından da son derece memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra turizm sektörü temsilcileri ile birlikte “Diyarbakır ve Turizm” konulu görüş ve önerilerin paylaşımının ardından toplantı sona erdi.