Tekstilkent Değerlendirme Toplantısı Yapıldı!

31 Aralık 2014 Çarşamba 22:59
  • Tekstilkent Değerlendirme Toplantısı Yapıldı!
  • Tekstilkent Değerlendirme Toplantısı Yapıldı!
  • Tekstilkent Değerlendirme Toplantısı Yapıldı!
  • Tekstilkent Değerlendirme Toplantısı Yapıldı!

Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy Valilik Toplantı salonunda düzenlenen Tekstilkent Değerlendirme Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Toplantıya, Vali Aksoy’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, Güneydoğu Tekstil Sanayi İş Adamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı İhsan Oğurlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü, OSB Müdürü ve ilgili kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Aksoy: “Bugün Diyarbakır’da kurulması öngörülen ve daha öncesinde belirli çalışmaları gerçekleştirilen Tekstilkent ile ilgili değerlendirme toplantısı yapmak üzere bir aradayız. Bilindiği üzere Diyarbakır’daki işsizlik oranımız Türkiye ortalamasının üstünde. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar istihdama yönelik yürütülecek olan çalışmalarda da emek yoğun bir sektör olan tekstil sektörünün faaliyetleri büyük önem taşıyor. Bu amaçla Diyarbakır genelinde 2012 yılında yapılmış olan çalışmalarda özellikle tekstil sektöründe 120 firmanın faaliyette bulunduğu ve bunların 2.600 civarında kişiyi istihdam ettiği tespit edilmiştir. Tabi kayıt dışı olan tekstil sektöründe yer alan firmaların da olabileceği öngörülmekte.

2012 yılında uygulamaya giren yeni teşvik sistemi kapsamında Diyarbakır’ın da 6. Bölge olarak belirlenmesi nedeniyle, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin diğer bölgelerinde tekstil işiyle uğraşan firmaların bölgemize yönelmeleri söz konusu oldu. Bu amaçla bölgemizde özellikle tekstil konusunda çalışma yapılabilecek organize sanayi bölgesi ile ilgili çalışmalar başlatıldı ve belirli bir noktaya gelindi.

Özellikle tekstil ile ilgili olarak Güneydoğu Tekstil Sanayi İş Adamları Derneğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Karacadağ Kalkınma Ajansımız, Ticaret ve Sanayi Odamız başta olmak üzere belirli kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde bugüne kadar önemli çalışmalar gerçekleştirildi.
Bunları da özetlemek gerekirse; Tekstilkent için yaklaşık olarak 140 hektarlık alan tespiti yapılmıştır. Alanın vasıf değişikliği ve Hazine adına tescil işlemleri tamamlanmıştır. Yer seçimiyle ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurular yapılmıştır. Özellikle imarla ilgili çalışmalarda 1/5,000'lik ve 1/1.000'lik planlar hazırlanmış ve tamamlanmıştır. Alanda İmar Kanunu 18. madde uygulaması bitirilmiştir. Bölgenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu ile ilgili süreç başlatılmış olup bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Yer seçimi ile ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan oluşturulan ekip bölgemize gelmiş ve çalışmalarına başlamıştır.

Bugün de burada bugüne kadar yapılan çalışmalarımızı gözden geçirmek, varsa bir aksaklık bunu gidermek ve bundan sonraki süreçte yapılacakları konuşmak için bir aradayız. Öncelikle davetimize iştirak eden bütün katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Tekstil Organize Sanayi Bölgemizin Diyarbakır için önemli bir yatırım olacağını değerlendiriyorum. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda emeği geçen bütün kişi ve kuruluşlara da teşekkür ediyorum” dedi.