10 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak Olan Hosab'a İlk Harç Konuldu

26 Mayıs 2015 Salı 09:20
  • 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak Olan Hosab'a İlk Harç Konuldu
  • 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak Olan Hosab'a İlk Harç Konuldu

Şanlıurfa, tekstil sektöründe, Türkiye’nin üretim merkezi olma yolunda önemli bir adım attı. Şanlıurfa 2. OSB’de 320 dönümlük bir alan üzerine kurulacak olan Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi'nin (HOSAB), bitirildiğinde yaklaşık 10 bin kişiye istidam sağlayacak. HOSAB’ın temeli atma töreni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili İbrahim Uludağ’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan Bakan Faruk Çelik küresel ekonominin durağan olduğu, yatırımların pek düşünülmediği dünyada ve bölgemizde iflasların, savaşların hüküm sürdüğü bir ortamda Türkiye'nin kalkınmaya devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin kalkınmasının siyasi ve ekonomik neticesi olduğunu ifade eden Bakan Çelik, kalkınmanın en iyi örneğinin Şanlıurfa OSB'de 200'ün üzerinde yükselen fabrikanın ve 300'e yakın fabrikanın yatırım yapmak için sıraya girmiş olduğunu belirtti. Şanlıurfa OSB'nin alt yapısının oluşmasında önemli rol oynayan ve sanayinin gelişmesine büyük katkılar sağlayan Vali İzzettin Küçük'e teşekkür etti.

Bakan Çelik: Şanlıurfa’da Fabrikaların Yükseldiğini Görmekten Onur ve Gurur Duyuyorum

Bakan Çelik şunları söyledi: “Genç bir nüfus var ama bu tek başına yeterli olmuyor. Genç nüfusun nitelikli hale gelmesi ve yükselen bu fabrikalarda istihdamın gerçekleşmesi için üzerimize düşen görevler var. Yalnız fabrikayı yapmak ve sermayeyi buraya getirmek de mümkün değil. Bu gerçekleşmezde. Nitelikli insanlar ve nitelikli iş gücüyle, biz bu fabrikaları bütünleştirebilir ve buluşturabilirsek, sorunun büyük ölçüde ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bu yönde İŞKUR tüm yatırımcılarımızın emrinde. 4 yıl önce bu bölgede bina dahi yoktu. Buraya sanayi demekte doğru değildi. Birkaç çırçır fabrikasından başka bir şey yoktu. Hayal ettik düşündük, sanayi şehrinden gelen bir milletvekili olarak burası sanayiye dönüşebilir mi ? Tarih şehri, tarım şehri, turizm şehri Şanlıurfa bir sanayi şehri unvanını kazanabilir mi ? diye yoğun bir çalışma sürdürdük. Bugün burada fabrikaların yükseldiğini, sanayinin bacasının tüttüğünü görmekten onur ve gurur duyuyorum. Bu eserler gelecekte Allah razı olsun dedirtecek eserlerdir. Şanlıurfa için hayırlı olsun. Urfalılardan iki ricam var; Birinci ricam gelsinler ve OSB'leri ziyaret etsinler. İkinci ricam ise memleketlerine yatırım yapsınlar.“

Vali Küçük: HOSAB, Türkiye'de bir ilk Olacak 

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise yaptığı konuşmada temeli atılan HOSAB'ın Türkiye'de bir ilk olduğunu açıkladı. HOSAB'ın Türkiye'de örnek bir yatırım olacağına dikkat çeken Vali Küçük “2 yıl önce bir hayaldi. Bu hayal bugün gerçek oldu. 20 fabrikamızın temelini atıyoruz. Şanlıurfa'da atılan HOSAB'ın bu temelinin bir özelliği var. Ülkemizde aynı sektörün kümelendiği, sosyal donatı alanlarının bulunduğu, aynı sektör içerisinde birbirileriyle yardımlaşabileceği kümelenmiş başka bir alan yok. Bu temel atımından sonra, OSB'deki gelişmeler taçlanmıştır. Bunları yanında çok kıymetli diğer gelişmelerde var. Birkaç gün önce ayakkabıcılar sitesinin protokol imzasını attık. Temmuz ayında temelini atacağız. 15 tane fabrika Urfa'ya sadece bu projeyle kazandırılacak. 3. OSB'nin eli kulağında. Yer tahsis etmeye başlıyoruz. Birçok firma bize müracaat etti. Bunların içerisinde uluslararası firmalar var. Bu muazzam projeyi hayal eden, ilk imzayı atan değerli bakanımız Faruk Çelik'e şükranlarımı arz ediyorum. Bu projeye inandıkları için Hikmet Tanrıverdi ve değerli yöneticilerine de teşekkür ediyorum” dedi.

Tanrıverdi: 10 bin kişi istihdam edilecek

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise temeli atılan bu projenin ekonomik boyutu kadar toplumsal barışa katkısının da önemli olduğunun altını çizdi. Hazır giyim sanayinin gıdadan sonra Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu da vurgulayan Tanrıverdi şunları söyledi: “Protokolü iki yıl önce Sayın Bakanımızla imzalamıştık. Türkiye'nin dışa açılan yüzü ve en büyük ihracat kalemlerinden birisidir. Küresel pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmalıyız. Bu da ancak kaliteyi ucuza üretmekten geçer. Hazır giyim sektörü açısından HOSAB olarak 320 dönümlük bir alan ayrıldı. Bu alan arsa katılım ve alt yapı maliyet bölümü alınmaksızın, firmalarımıza tahsis edildi. Sayın bakanımız Faruk Çelik'e destekleri için sektörüm adına teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın Valimize ve diğer bürokratlarımıza OSB yönetimine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün küme koordinasyon merkezlerinin yapılanması amacıyla iş birliği protokolünü imzalayacağız. IHKİB imalatçıların yatırım gerçekleştirecekleri bu alanda kurulacak merkez firmaların faaliyetlerini gerçekleştirirken ihtiyaç duyacakları hizmetleri sunacak.

Tanrıverdi: Karacadağ Kalkınma Ajansı 5 Milyon TL Destek Verdi

Karacadağ Kalkınma Ajansı ve proje desteği kapsamında yaklaşık 5 milyon TL destekle küme koordinasyon merkezinin hayata geçirilmesinin ilk adımı olacak. Birazdan hep birlikte temelini atacağımız HOSAB hazır giyim sektöründe yatırım yapanlar için nispeten daha düşük maliyette yatırım yapma imkânı verecek aynı zamanda alanında hazır giyim sanayi bölgesinde 7 bin ile 10 bin civarında insanımız istihdam edecek. Bölgemizin en can yakıcı sorunlarından biri işsizlik. 7 bin kişinin üstünde kişiye istihdam yaratılmasının ekonomik boyutu kadar toplumsal barışa katkısını da önemli buluyorum.”