Türkiye'nin Ayakkabısı Şanlıurfa'da Üretilecek!

26 Mayıs 2015 Salı 00:39
  • Türkiye'nin Ayakkabısı Şanlıurfa'da Üretilecek!
  • Türkiye'nin Ayakkabısı Şanlıurfa'da Üretilecek!
  • Türkiye'nin Ayakkabısı Şanlıurfa'da Üretilecek!
  • Türkiye'nin Ayakkabısı Şanlıurfa'da Üretilecek!
  • Türkiye'nin Ayakkabısı Şanlıurfa'da Üretilecek!

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nde 130 Bin m2 alan üzerinde yapılması planlanan Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi Projesi ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı. Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın ortaklaşa hayata geçireceği proje ile Türkiye’de ayakkabı imalatı alanında yeni yatırım yapmak isteyenler için uygun alanlar oluşturulacak.

İmza töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, son dönemlerde sürekli yeni fabrikaların temelini atmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Vali Küçük, “Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde şuan 52 fabrika açılışa hazır. 62 fabrikanın inşaatı sürüyor; 104 firma ise 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde sıra bekliyor. Şanlıurfa OSB, Türkiye'de en hızlı gelişen OSB’leri arasında yer almaya başladı. Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi, ilimizde yatırımcılar için önemli fırsatların kapısını aralayacaktır. İlk etapta 22 fabrika kurulacak ve 3 bin kişiye istihdam sağlanacak. Önümüzdeki yıllarda bu merkezin bir çekim gücü olacak. Ayakkabıcılık denince Şanlıurfa akla gelecektir. Bu hususta ülkemizde yatırım yapmak isteyen kişi nerde yatırım yapayım diye sorduğu zaman sıralamanın başlarında muhakkak Şanlıurfa gelecektir. Fabrika sayısı böylelikle birkaç yıl içerisinde 22'den 50-60'a çıkacaktır" dedi.

Protokol töreninde konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Şanlıurfa’nın 6’ıncı Bölge teşviklerinin adeta yıldız kenti olduğunu söyledi. “Şanlıurfa’nın ihracat rakamları kentin potansiyelini yansıtmıyor. Kent yapılan yatırımlar ile bir üretim ve ihracat bölgesi olacak. Genç nüfus ve teşvikler de buna uygun zemin hazırlıyor” diye konuşan Büyükekşi, bu protokol ile bir kartopu etkisi yaratmayı amaçladıklarını ifade etti.  Zamanla pek çok ayakkabı firmasının da kente gelmesini beklediklerini söyleyen Büyükekşi şunları söyledi: “Kümelenme yöntemi ile oluşturulacak bölgede, başlangıç hedefi günde 40 – 50 bin çift ayakkabı üretmek ancak uzun vadede günde 100 bin ayakkabı üretip yaklaşık 15 bin yeni istihdam hedefliyoruz. Türkiye’nin her yerinden yatırımcıları, buraya yatırıma davet ediyorum.”