Ajansımızın Desteği ile Viranşehir Pamuğu’nun Kalitesi Tescillenecek!

7 Ağustos 2015 Cuma 17:10
  • Ajansımızın Desteği ile Viranşehir Pamuğu’nun Kalitesi Tescillenecek!
  • Ajansımızın Desteği ile Viranşehir Pamuğu’nun Kalitesi Tescillenecek!

Ajansımızın desteği ile Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Viranşehir’e Pamuk Test Laboratuvarı kuruyor. Şanlıurfa Ticaret Borsası, Ajansımızın 2015 Yılı Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında aldığı hibe ile Viranşehir Buğday Pazarı’nda bulunan Ticaret Borsası Tescil Bürosuna Pamuk Test Laboratuarı kuruyor.

Geçtiğimiz yıl Hububat Analiz Laboratuarı’nı Viranşehir’e kazandıran Şanlıurfa Ticaret Borsası üyelerinin isteklerini de göz önünde bulundurarak Viranşehir’e Pamuk Test Laboratuvarı kurmak için Karacadağ Kalkınma Ajansı’na proje sunarak hibe desteği almaya haz kazandı.  Ajansımızın 511 Bin TL hibe desteği ile toplam 682 Bin TL’lik yatırım ile kurulacak olan test laboratuvarına ilişkin sözleşme, Şanlıurfa Ticaret Borsası’nda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral ve Ajans çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür eden Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Viranşehir’e böyle bir proje kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyledi. Laboratuvarın kurulmasından sonra üyelerin artık İlçeden Şanlıurfa’ya pamuk analizi yaptırmak için gelmelerine gerek kalmayacağını aktaran Başkan Kaya, üreticilerin bu vesile ile ektiği pamuğun kalitesini öğreneceğini söyledi. 

Türkiye pamuk üretiminin % 42’lik bir bölümünü karşılayan Şanlıurfa’da üretilen pamuğun kalite bakımından Ege pamuğuyla yarışacak konumda olduğunu ifade eden Başkan Kaya,  yaptıkları çalışmalar ile de bu kaliteyi ortaya koyacaklarını belirtti.