Yeni Yatırım Hamlesi Gençlere Umut Oldu

3 Ekim 2016 Pazartesi 17:57
  • Yeni Yatırım Hamlesi Gençlere Umut Oldu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik başlatılan yatırım ve kalkınma hamlesi, gençlere umut oldu. Başbakan Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'da, 2016-2020 döneminde 62 milyar liralık kamu yatırımı yapılmasını öngören "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi̇ Cazi̇be Merkezleri̇ Programı, Yatırım ve Destek Hamlesi̇"ni açıklamasının ardından kendi işini kurmak isteyen gençler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) girişimcilik destek programından faydalanmak için başvuruda bulunmaya başladı.

Bu kapsamda Diyarbakır'dan 300 genç, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve İŞKUR iş birliğiyle gerçekleştirilen proje doğrultusunda girişimcilik eğitimi alıyor. Eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifika alacak gençler, KOSGEB desteğiyle kendiişlerini kurabilecek. İş yerlerinin kuruluş, makine teçhizat ve işletme giderleri KOSGEB tarafından 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi imkânıyla destekleniyor.

Maral: Bölgede Genç Nüfus Potansiyeli Yüksek 

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, bölgenin yatırım iklimi açısından önemli bir yer olduğunu söyledi. Bölgede genç nüfus potansiyelinin yüksek olduğuna işaret eden Maral, girişimcilik kültürünün gelişmişlik açısından önemli bir kriter olduğunu belirtti.

Maral, birçok batılı ülkede girişimcilik çalışmalarına yoğun ilgi gösterildiğine dikkati çekerek, "Ülkemiz de bunun farkında. Son dönemlerde girişimcilikle alakalı KOSGEB'in verdiği destekler itibarıyla önemli faaliyetler yürütülüyor." dedi. İstihdam olanaklarının çok çeşitli olduğunu, bunu pratiğe geçirmek için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Maral, "Ülkemizdeki işletmelerin büyük bir kısmı aile işletmesidir. Faaliyet gösteren işletmeler çoğunlukla aileden devralınmıştır. Bölgemizin girişimcilik ile ilgili analizlerini incelediğimizde görüyoruz ki; risk alma isteği diğer bölgelere oranla biraz geride. Bu belki bilgi eksikliğinden de kaynaklanabilir." diye konuştu.

Maral: Girişimciler KOSGEB'in Desteğinden Faydalanabiliyor

İŞKUR ortaklığıyla gerçekleştirdiğimiz eğitimde amacımız 300 girişimcimizi yetiştirip, işin ayrıntıları öğretmek. Gençler işin ayrıntılarını öğrendikten sonra belki daha cesur bir şekilde girişim fikirlerini hayata geçirmek isteyeceklerdir. Bu da fikirlerin ticarileşmesini sağlayacaktır." diyen Maral, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu eğitimler şirketlerin aile mantığı ile işletilmesi yerine bölgede aslında katma değer olacak, istihdama katkı sağlayabilecek yeni iş fikirlerinin oluşmasını sağlayacaktır. Eğitime katılan kursiyerlerimiz 4 gün sonunda başarılı olmaları taktirde sertifika alacak. Girişimciler bu sertifika ile KOSGEB'in girişimci desteğinden faydalanabiliyor."

Maral, başarılı örneklerin sayısı arttığında bunun çarpan etkisi oluşturarak yeni girişimcilerin de önünü açacağına dikkati çekerek, bu sayede istenilen ekosistemin oluşacağını aktardı.

Maral: Cumhuriyet Tarihinin En Önemli Paketlerinden Birisi

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yatırım ve kalkınma hamlesine değinen Maral, "Başbakan'ın Diyarbakır'da açıkladığı yatırım projesi Cumhuriyet tarihinin en önemli paketlerinden birisi. Paketin içerisinde girişimci yetiştirme merkezleri de var. Paket, doğrudan girişimcileri yetiştirecek ve belli bir kapasiteye getirecek. Paketin bir an önce faaliyete geçmesini heyecanla bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Keskin: Bu açıklama bölgemiz için ciddi bir umut oldu

Eğitime katılan gençlerden Şerife Keskin, bölgenin çok zengin kaynaklara sahip olduğunu ancak terör olaylarının bölge ekonomisini olumsuz etkilediğini söyledi. "Maalesef bölgemizde yaşanan terör olaylarından dolayı ekonomi durma noktasına geldi. Başbakanımızın da yaptığı açıklamadan kaynaklı olarak ekonomide bir hareketlilik oldu. Hükümetin bölgeye yaptığı en küçük bir açıklama bile bölgedeki ekonomiyi canlandırmaya yetiyor. Bu açıklama bölgemiz için ciddi bir umut, girişimcilere, çalışanlara ve işverenlere moral ve motive oldu." diyen Keskin, açıklamadan sonra iş camiasında yaşanan hareketliliğin hissedildiğini belirtti.

Keskin, yatırımlara yönelik insanların kafasındaki olumsuz düşüncelerin değiştiğini dile getirerek, bölgeye yatırımın artacağına inandığını aktardı. Ciddi projeler düşünen arkadaşlarının olduğuna işaret eden Keskin, "Başbakanımızın açıkladığı projeler hayata geçerse bölgemiz refaha ve huzura ulaşacaktır. Zaten bölgemizde yaşanan terör sorununun en önemli nedeni de işsizlikten kaynaklı. Bunu da herkes biliyor." ifadelerini kullandı.