Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Basına Tanıtıldı

22 Şubat 2017 Çarşamba 16:33
  • Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Basına Tanıtıldı
  • Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Basına Tanıtıldı
  • Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Basına Tanıtıldı
  • Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi Basına Tanıtıldı

Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Mali İşbirliği kapsamında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi olduğu Rekabetçi Sektörler Programı kapsamındaKaracadağ Kalkınma Ajansı tarafından hayata geçirilen Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi çalışmalarının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

9,6 milyon Euro’luk projenin temel amacının, Şanlıurfa’nın dünya turizminde hak ettiği yere getirilmesine katkıda bulunmak olduğu ifade edildi. Şanlıurfa’da bir otelde düzenlenen projenin tanıtım toplantısına İnşaat takım Lideri Yaman İrepoğlu, Proje Teknik Destek Takım Lideri Mary McKeon, Karacadağ Kalkınma Ajansı Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı ve Proje Koordinatörü Emine Arslan ve Projenin Markalaşma Tanıtım ve İletişim Uzmanı Alessandro Guzzo katıldı.

İrepoğlu: Yeni Çatıda Arı Kuşlarının Yaşam Alanı Dikkate Alındı

Proje hakkında bilgi veren İnşaat Takım Lideri Yaman İrepoğlu, “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi kapsamında iki bileşenli bir proje yürütülüyor. Bir tanesi inşaat bileşeni, diğeri ise teknik yardım bileşeni. Bizim yönettiğimiz inşaat bileşeni Şanlıurfa’da kent içi koruma alanlarındaki turizm rotalarındaki eserlerin revizyonu, restorasyonu ile Göbeklitepe ören yerindeki kazı alanlarının üzerini koruma çatılarıyla örtülme projesi. Bu projemize 2016 Nisan ayında başladık. Haziran 2017’ye kadar bu çatı örtüsünü bitireceğiz. Kent içi koruma alanlarının içerisindeki uygulama alanlarını yüzde 90 üzerinde bitirmiş durumdayız. Projenin Güneydoğu, Göbeklitepe ve Şanlıurfa turizmine büyük hareketlilik getireceğine inanıyorum" dedi. Yeni bir çatı yapılacağını ve bunun ise Arı Kuşlarının yaşam alanlarına uygun olacağını dile getiren Yaman İrepoğlu, ”Çatı projesi zaten kazıları yürüten Alman Arkeoloji Enstitüsünün Berlin’de yaptırdığı bir proje. Uzun zamandır bu projede ve alanlarda çalıştıkları için doğaya oldukça saygılı ve bağlı, doğanın içerisinde kendini gösteren bir proje. Özellikle ikinci çatımız olan, kazının devam ettiği üst plato çatısında bu kuşların mevsimsel geçişleri ve barınmaları açısından önemli bir kriter olarak düşünülmüş. Bu hususlar da Projenin içerisinde notlarımız arasında var” şeklinde konuştu.

McKeon: Taksi Sürücülerine de Eğitim Verilecek

Projenin Teknik Destek Takım Lideri Mary McKeon ise yürütülecek proje içerisinde aralarında ticari taksi sürücülerinin de olduğu birçok iş alanında çeşitli eğitimlerin verileceğini ifade ederek, “Projemizin bir parçası da turizm sektöründe hizmet veren tarafları eğitmek olacak. Taksi sürücüleri, minibüs sürücüleri, oteller, restoranlar, hediyelik eşya satanlar, esnaf, bu alanda, turizmde hizmet veren insanları eğitmek ve turizmin kalitesini artırmak temel amaçlarımızdan biri. Eğitimlerimizin bir tanesi de hijyenle ilgili olacak. Turizmde hizmet veren restoranlar, oteller ve kafelerin hijyen konusunda belli bir standarda ulaşması için eğitimler verilecek ve hijyenle ilgili kuralları uygulamaları için de eğitimler düzenleniyor olacak. Otobüs ve taksi sürücüleri de yine eğitim vereceğimiz sektörlerden biri olacak. Örneğin otobüsle ya da uçakla Şanlıurfa’ya geldiğinizde artık bir turistsiniz ve hemen bir taksi tutup ulaşacağınız yere geliyorsunuz. Ankara’dan, İstanbul’dan, Almanya’dan ya da İtalya’dan olsun fark etmez, gelen turistlerin belirli ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçlara belirli standartlarda karşılık verebilecek düzeye gelmeleri gerekiyor. Hem iletişim olsun, hem harita bilgisine sahip olmalı, Şanlıurfa’da nerelere gidilir, nerede konaklanır, bu tür bilgilere tutarlı bir şekilde sahip olabilmesi için taksi sürücülerine de eğitim vereceğiz” ifadelerini kullandı.