Vali Aksoy: Körfez Ülkeler ile İlişkilerimizin Gelişmesi İçin Çalışacağız

19 Nisan 2017 Çarşamba 12:58
  • Vali Aksoy: Körfez Ülkeler ile İlişkilerimizin Gelişmesi İçin Çalışacağız
  • Vali Aksoy: Körfez Ülkeler ile İlişkilerimizin Gelişmesi İçin Çalışacağız
  • Vali Aksoy: Körfez Ülkeler ile İlişkilerimizin Gelişmesi İçin Çalışacağız
  • Vali Aksoy: Körfez Ülkeler ile İlişkilerimizin Gelişmesi İçin Çalışacağız
  • Vali Aksoy: Körfez Ülkeler ile İlişkilerimizin Gelişmesi İçin Çalışacağız
  • Vali Aksoy: Körfez Ülkeler ile İlişkilerimizin Gelişmesi İçin Çalışacağız

Körfez Ülkelerinden Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliği ile Diyarbakır’a gelen 50 kişilik iş adam heyeti, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’la görüştü.

Görüşmede konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, “Böyle geniş bir heyeti Diyarbakır’da görmekten dolayı çok büyük memnuniyet duyduk. Bu ziyaret hem fuar sebebiyle bir araya gelmeye hem de ürünlerin tanıtılmasına ve karşılıklı olarak iş adamlarımızın görüşmeler yaparak ticaretin gelişmesine önemli bir katkı sağlayacaktır. Diyarbakır Türkiye’nin tarım ve hayvancılık bakımından potansiyeli en yüksek illerinden birisidir. Tarım sektörüne baktığımızda mercimek, pamuk ve buğday üretiminde Diyarbakır ön sıralarda yer almaktadır. Önemli bir hayvancılık potansiyeline sahiptir. Hem büyükbaş hem küçükbaş hem de manda varlığı itibariyle önemli bir hayvan potansiyeline sahiptir. Türkiye’de ilk defa Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi Diyarbakır’da kurulmuştur. Bize düşen iş adamlarımızın ticaretinde engeller var ise onları kaldırmaya gayret göstermek. İş adamlarımızın ticaretini yapması konusunda engeller varsa bunları bilmemiz ve bu engellerin kaldırılması yolunda gerek bakanlıklarla gerekse kurumlarla ortaklaşa çalışma yürütmesini sağlamaktır. Biz Diyarbakır olarak bu ticaretin gelişmesinde her türlü desteği vereceğimizi ifade etmek istiyoruz. Herhangi bir sorun varsa bu sorunları kaydetmek ve ilgili bakanlıkla, kurumlarla görüşerek çözüm üretmek adına çalışmalar yapacağımızı belirtmek isteriz. Bu ziyaretin bundan sonra da ticaretin gelişmesine katkı sağlayacağını temenni ediyorum. Elbette bu ziyaretlerin yatırıma dönüşmesi için yürüttüğümüz çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Sulemi: Diyarbakır’ın Tarımdaki Potansiyeli Bizim Memnun Etti

Cidde Ziraat Odası Ziraat Takım Başkanı Fahed Sulemi “Suudi Arabistan yönetimi, biz iş adamlarından aynı kaderi paylaştığımız ve gönül bağımızın güçlü olduğu Türkiye ile ekonomik ilişkilerimizi artırma talimatı verdiler. Suudi Arabistan olarak yılda 10 Milyon adet koyun ve keçi ithal ediyoruz. Bunun önemli bir bölümü Sudan, Somali ve Avustralya’dan sağlıyoruz. Komşunuz Gürcistan’dan bile ithalatımız devam ediyoruz. Türkiye’den ithal etmeyi Gürcistan’dan ithal etmeye tercih ederiz. Bu konuda ok umutluyuz. Diyarbakır’ın gelişmişlik düzeyi, sıcak insanları, başta hayvancılık olmak üzere tarımdaki potansiyeli heyetimizi çok memnun etti. İkili görüşmelerde önemli mesafeler alacağımıza inanıyoruz” dedi.

 Rumeli: Ziyaret ülkeler arası Ticarete Önemli Katkı Sağlayacak

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli ise yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Türk Hava Yolları işbirliği ile Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinden gelen 50 iş dünyası temsilcileri için sektörel tanıtım faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki tarım ve hayvancılık sektörlerine ve bu alanlarda muhtemel yatırım ve işbirliği imkânlarını misafirlerimize tanıtmaktayız. Misafirlerimiz,  bölgede bu konularda büyük bir ticaret ve yatırım potansiyelinin mevcudiyetini ilk elden gözlemleme imkânı elde ediyorlar. Aynı zamanda, bölgenin iş dünyası temsilcileri ile yakından tanışma imkânı buluyorlar. Karacadağ Kalkınma Ajansı ile yürüttüğümüz bu kapsamlı ve önemli etkinliğimiz ile son dönemde hız kazanan ve süratle gelişmekte olan ülkemiz ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkilere katkı sağlamayı hedefliyoruz."