Diyarbakır’ın Su İhtiyacını Karşılayan Pompalar Enerjisini Güneşten Alacak

16 Ağustos 2017 Çarşamba 20:34
  • Diyarbakır’ın Su İhtiyacını Karşılayan Pompalar Enerjisini Güneşten Alacak

Diyarbakır’a su sağlayan önemli kaynaklardan Bismil ilçesindeki su pompalarının enerji ihtiyacı güneşten karşılanacak.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (DİSKİ) Bismil ilçesindeki su pompaları için kurulacak güneş enerji santrali, 2 milyon TL’ye mal olacak. Yenilenebilir Enerji ve Çevre Mali Destek Programı kapsamında DİSKİ’nin sunduğu Bismil İlçesindeki Su Pompalarının Enerji İhtiyacını Karşılamak İçin Güneş Enerji Santrali (GES) Kurulması Projesi’ne Karacadağ Kalkınma Ajansı, 570 Bin TL katkı sağlayacak. Projenin sözleşmesi Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ile DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, “Ajans olarak Yenilenebilir Enerji ve Çevre Mali Destek Programını 2014 yılından itibaren uyguluyoruz. Bu konuda Diyarbakır ve Şanlıurfa’da önemli projeleri hayata geçirdik. Uygulanan projeleri bölgemizde sürdürülebilir çevre dostu kalkınma çalışmalarına örnek olması açısında çok önemsiyoruz” dedi.

DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ ise şunları söyledi: “Genel Müdürlüğümüz Diyarbakır’a kazandırdığı projeler ile bir yandan şehrimizin su ihtiyacını karşılarken diğer yandan çevreye duyarlı yatırımları hayata geçirmeye özen göstermekte. Karacadağ Kalkınma Ajansı ile imzaladığımız proje ile Bismil İlçemizdeki su pompalarının enerji ihtiyacını karşılamak adına toplam 2 milyon TL’lik yatırım yapacağız. Yenilenebilir enerji yatırımlarını kurum olarak önemsiyoruz. Bu proje önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığımız daha büyük projeler için bize öncülük edecektir.”