Diyarbakır’dan İran’a Turizm Çıkarması

30 Kasım 2017 Perşembe 08:32
  • Diyarbakır’dan İran’a Turizm Çıkarması
  • Diyarbakır’dan İran’a Turizm Çıkarması
  • Diyarbakır’dan İran’a Turizm Çıkarması
  • Diyarbakır’dan İran’a Turizm Çıkarması

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve TURSAB Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulu'ndan oluşan Heyet İran'a adeta çıkarma yaptı. Diyarbakır ve Bölgenin Turizm potansiyelini tanıtarak İranlı Turistlerin Diyarbakır'a gelmesini sağlamak amacıyla T.C. Tebriz Baş Konsolosluğu, Tebriz Ticaret Sanayi Maden ve Tarım Odası, T.C. Urumiye Baş Konsolosluğu, Urumiye Ticaret Sanayi Maden ve Tarım Odası, Makü Serbest Bölgesi ile Turizm Acentaları ile bir araya gelen heyet, Turizm konusunda Diyarbakır’ın hak ettiği ilgiyi görene kadar çalışmalara aralıksız devam edeceklerini belirttiler.

Diyarbakır Turizm heyeti adına açıklama yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Metin Aslan, Diyarbakır'ın olağanüstü bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ancak bu potansiyelden yeterince yararlanamadıklarını belirterek “Bu nedenle Diyarbakır Turizm Platformu olarak yaptığımız tüm çalışmalarda Diyarbakır'ımızın tanıtımını yapma gayreti içerisindeyiz” dedi.

İran ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda İran'dan Türkiye'ye yıl bazında yaklaşık iki milyon Turist geldiğinin ancak Diyarbakır'a gelen İranlı Turist sayısının çok düşük olduğu tespit ettiklerini anlatan DTSO Başkan Yardımcısı Metin Aslan, “Platform olarak gerek İran'la olan ilişki ağımızı güçlendirmek gerekse de İranlıları Diyarbakır'a çekebilmek için yerinde incelemelerde bulunmak ve Diyarbakır’ımızı yapacağımız ziyaretlerde anlatarak tanıtmak istiyoruz. Turizm Platformu olarak gerçekleştirilen Turizm İş Gezisi kapsamında yatırım fırsatlarını da yerinde değerlendirme imkânı bulacağız” dedi.

İlk gün gerçekleştirilen program kapsamında Makü Serbest Bölgesinde yapılan görüşmelere de değinen Aslan şunları söyledi: “Serbest Bölgede yatırım yapmanın bir takım avantajları var. Özellikle Gümrük vergisi başta olmak üzere devlet tarafından sağlanan vergisel muafiyetler gibi avantajlar yatırımcı için cazip olabilen faktörlerdir. Ancak bizlerin temel amacı Diyarbakır’ımızı tanıtarak hem ilimize İranlı Turistlerin gelmesini sağlamak hem de ikili iş görüşmeleriyle ilimiz yatırımcılarına nasıl avantajlar kazandırabileceğimiz hususlarının görüşüldük.”

İş Birlikleri Başlamalı

Programın ikinci gününde heyet T.C. Tebriz Başkonsolosu Çağlar Fahri Çakıralp’ı makamında ziyaret ederek, Tebriz ve Diyarbakır'ın Turizm Potansiyelleri ve bu kapsamda nasıl bir işbirliği yapılabileceği Tebriz ve Diyarbakır’daki yatırım fırsatları hakkında karşılıklı görüş alışverişi1nde bulunuldu. Tebriz Başkonsolosu Çağlar Fahri Çakıralp ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, İranlı Turistlerin Diyarbakır’a gelmelerini sağlamaya yönelik ellerinden gelen katkıyı sunacaklarını ve bundan sonra daha yoğun işbirlikleri kurmaları gerektiğini belirtti. Yapılan görüşmelerin ardından Diyarbakır heyeti, Tebriz Ticaret Sanayi Maden ve Tarım Odası'nı ziyaret etti. Oda Başkanı Samed Hasanzade, Oda Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sektör temsilcileri tarafından karşılandı.

İki Kadim Şehir

Tebriz yatırım fırsatları ve turizm potansiyeline ilişkin bilgi veren Tebriz Ticaret Sanayi Maden ve Tarım Odası Başkanı Samed Hasanzade Serbest Bölge avantajlarından yararlanıla bilineceğini belirterek, “Diyarbakır ve Tebriz iki kadim kenttir. İlişkilerin sürdürülebilir hale gelmesi için karşılıklı çaba gösterilmesi gerekmektedir. Turizm potansiyelinin yanı sıra Diyarbakırlı iş adamları ve Tebrizli iş adamlarımızın bir araya gelerek ikili işbirliği yapmaları gerekiyor. Tebriz'in bir sanayi kenti. Petro-kimya, Madencilik, Dericilik, Seramik, Tarım ve Hayvancılık, Seracılık gibi alanlarda güçlü işbirliği yapılabiliriz” dedi.

Her Türlü Destek Verilecek

Ziyarette konuşan Doğu Azerbaycan Eyaleti yatırımlardan sorumlu Vali Yardımcısı Tahir Ruhi Serbest bölgelerdeki yatırım avantajlarını ve iki il arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirdikçe Turizm alanındaki işbirliklerinin de güçlenerek devam edeceğini söyledi. Doğu Azerbaycan Eyaleti Ekonomik İşler ve Maliye Dairesi Başkan ve Yatırım Hizmetleri Merkezi Başkan Yardımcısı ve Vali Yardımcısı Rıza Hüseyni ise, Tebriz ve Doğu Azerbaycan'ın çok hızlı bir şekilde geliştiğini belirterek “Yatırımlar açısından birçok fırsat bulunuyor. Her iki kadim kentimiz bu alanda ortak işbirlikleri yapabilirler. Bu kapsamda her türlü desteği de kendilerine sunacağız.”dedi.

Yol Haritası Belirlenecek

Diyarbakır Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Aslan ise, Tebriz ile Diyarbakır arasında Kültürel bağlarında olduğunu belirterek, Tebriz ve Diyarbakır arasında birçok alanda ortak çalışmalar yürütülebilinir. Bu ziyaret sonrasında Diyarbakır ve Tebriz arasında neler yapılabilir konusunu raporlaştırarak bir yol haritası oluşturulacağını belirtti. Konuşmaların ardından heyet daha sonra İran’ın turizm alanındaki yetkilileri ve ilgili acenteler ile ikili görüşmeler gerçekleştirerek kendilerine kent turizmi hakkında sunum yaptılar.