Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma

28 Nisan 2018 Cumartesi 09:29
  • Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma
  • Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma

Diyarbakır yıllık 1 milyon turist hedefine emin adımlarla yürüyor. Aralarında, Almanya, İsveç, Mısır, Fransa, İtalya, Rusya, Ukrayna’nın bulunduğu 11 ülkeden 19’u yabancı toplam 39 Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu (FIJET) üyesi yazar ve gazeteci, Diyarbakır’da buluştu. “İnsanlığın Uygarlığa İlk Büyük Adımı Diyarbakır”temasıyla düzenlenen toplantıya FIJET Başkanı ve Tunus Turizm eski Bakanı Tijanı Hadddad, Diyarbakır Vali Yardımcısı Hasan Gökpınar, Dünya Seyahat Acenteleri Federasyonu (UFTAA) Başkan Yardımcısı Çetin Gürcün, ATURJET Başkanı Delal Atamdede, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral katıldı.

Toplantıda konuşan Diyarbakır Vali Yardımcısı H. Hasan Gökpınar, Diyarbakır’ın 13 bin yıllık geçmişiyle 33 medeniyete ev sahipliği yapmış aziz ve kadim şehir olduğunu belirterek “Tarihi eserleri ile bir açıkhava müzesi görünümündedir. Turizm rakamları istediğimiz ölçüde değildir. Yıllık turist beklentisi 1 milyon olarak yola çıktık ve çalışmaları sürdürüyoruz. Bu buluşmanın 1 milyon turist hedefine katkı sağlayacağını düşünüyorum”dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Roma İmparatorluğu’nun Doğudaki kapısı Zerzevan Kalesi’nin son olarak ortaya çıkarılan önemli eserlerinden biri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Zerzevan Kalesi Dünya Kültürel Miras listesine eklenecek özelliklere sahip günümüze kalan önemli bir eserdir. Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak için çalışıyoruz. Diyarbakır’da bir söz vardır, Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun gördüklerini herkese anlatın. Gelen konuklara bir mesajımız var. Yediğinizi ve içtiğinizi de anlatın. Çünkü yemek kültürümüz de ayrı bir güzel.”


Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu ( FIJET) Başkanı ve Tunus Turizm eski Bakanı Tijanı Hadddad, FIJET’in 60 yıllık bir kuruluş olarak dünya turizmine hizmet eden gazetecilerin üyesi olduğu dev bir ağa sahip olduğunu söyledi. “ Haddad, “FIJET dünyanın bir çok ülkesi hakkında medya aracılığı ile uluslararası ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Turizm sadece ekonomik değil kültürel mesajları verir. Turizm bir dünya sistemidir. Ülkeleri bir araya getirerek ekonomik ve kültürel işbirlikleri ile barış getiren bir olgudur. Türkiye önemli bir Akdeniz ülkesidir. Diyarbakır ise tarihi geçmişiyle çok önemli bir turizm şehridir” diye konuştu.

Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma Dünya Turizm Yazar ve Gazetecilerinden Diyarbakır’a Çıkarma