Diyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye Çıktı

16 Kasım 2018 Cuma 12:24
  • Diyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye Çıktı

TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Gurme 2018 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı kapılarını açtı.

14-18 Kasım 2018 tarihleri arasında devam edecek olan fuarda aralarında kadayıf, kaburga dolması, ciğer, örgülü peynir ve çöreğin bulunduğu yüzlerce lezzet açılan stantlarda sergileniyor. Fuarın açılışına Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, oda başkanları, kurum müdürleri ile çok sayıda iş dünyası temsilcisi katıldı.

Fuarda katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Gurme Fuarı fuarlar arasında en iştah açan ve insana keyif vereni konumunda. Diyarbakır’da açtığımız fuar aslında binlerce yıllık gelenekten bize gelen, kültürümüz, örfümüz ve sahip olduğumuz zenginlikleri sunan bir buluşma. Şüphesiz insanın yaşam formu içerisinde yemek vazgeçilmezdir. Gerek beslenmede gerek coğrafyanın, yaşanmış tüm geçmişin, canlı şahitliğini ve tanıklığını içermektedir. Kullandığınız malzemelerden, yaşadığınız bütün geçmiş süreç ve birikimlere kadar hepsi insanın yaşam formunun çok önemli bir kısmı olan yemek ve beslenmek alanında kendini gösterir. Diyarbakır’da 10.000 yıllık bir medeniyet geçmişinin 33 medeniyetin ve bugüne kadar gelen bir büyük derinlik ve zenginliğin adıdır. Bütün bu geçmiş bugün Diyarbakır’da her alanda kendini hissettirmekte ve göstermektedir. Öylesine ki mimariden tarıma, kültürel zenginliklerinden sofradaki yemek çeşitlerine ve türlerine kadar. Biz aslında bugün sahip olduklarımızı sunmak, bunların üzerinde bir buluşmayı sağlamak, şüphesiz hizmetler sektörünün en önemli girdisi olan fuar ve festivaller anlamında çok önemli bir başlangıcı gıda alanında yapmak istiyoruz. Amacımız unutulmaya yüz tutan mahir hanımefendilerin ellerinde, lezzet ile buluşan yemekleri hatırlamak ve yaşatmak, kullanılan doğal ve organik girdileri, lezzetli bu besinleri herkese sunmaktır. Bunu anlatırken ve yaparken de şüphesiz Diyarbakır’ımızı bir kez daha tanıtmak, Diyarbakır’a bu vesile ile gelen bütün konuklarımıza ilimizin zenginliklerini, güzelliklerini ve sahip olduklarını sunmaktır.”

Konuşmanın ardından Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından fuara katılan esnaflara Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri verildi. Esnaflar adına Diyarbakır Tatlıcılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Haşim Elkaan tarafından da Vali Güzeloğlu’na plaket takdim edildi.


Diyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye ÇıktıDiyarbakır’ın Sınırları Aşan Lezzetleri, Gurme Fuarı’nda Görücüye Çıktı