Şanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak Yatırım

28 Haziran 2021 Pazartesi 12:28
  • Şanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak Yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Şanlıurfa'da Bakanlıkça desteklenen 67 milyon liralık 5 projenin toplu açılışını yaparak, temelini attı. Törene, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Zemzem Gülender Açanal ile Mehmet Ali Cevheri, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, FLO Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral katıldı.

Törende konuşan Bakan Varank, Şanlıurfa'nın kalkınması ve refahının artması için hizmet ettiklerini belirterek, kente son 19 yılda başta tarım, şehircilik, sosyal hizmetler ve eğitim konularında olmak üzere birçok alanda 70 milyar lirayı bulan yatırım yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine gösterdiği hedefler doğrultusunda çalıştıklarını dile getiren Varank, " Urfa'mız, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli 5 projenin resmi açılışı ve temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bu 5 projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 67 milyon lirayı buluyor. Sanayi, teknoloji, girişimcilik, eğitim ve turizm konularında, özellikle genç kardeşlerimize hizmet edecek bu projeler, Şanlıurfa ekonomisinin gücüne güç katacak." dedi.


AYAKKABICILAR SANAYİ BÖLGESİ


Varank, projelerden ilkinin Şanlıurfa Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği ile birlikte geliştirdikleri Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi olduğunu ifade ederek, şehrin sahip olduğu genç, dinamik iş gücü ve teşvik sistemindeki yeri sayesinde emek yoğun sektörler için cazip bir yatırım alanı olduğunu bildirdi.


30 MİLYON ÇİFT AYAKKABI ÜRETİMİ


Yaklaşık 23 milyon lira yatırımla OSB'de yer alan 65 dönümlük alanda 13 fabrika binasını yatırımcıların hizmetine sundukları bilgisini veren Varank, "Proje, yatırımcılarımızdan inanılmaz ilgi gördü. Kurduğumuz tesisler hızlı bir şekilde doldu. Bölgeye yatırım yapan firmalarda istihdam edilenlerin sayısı, pandemiye rağmen 2 bine ulaştı. 30 milyon çift ayakkabı üretim kapasitesi olan projede, 10 milyon çiftlik üretimi hızlı bir sürede yakaladık. Bunun yarısını ihraç etmeye başladık. Proje tamamlandığında, çarpan etkisiyle birlikte 10 bin kişilik istihdam oluşturmasını bekliyoruz." diye konuştu.


İLAVE 2 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM


Yoğun ilgi nedeniyle projeyi genişletme kararı aldıklarını belirten Varank, "Yaklaşık 19 milyon liralık ilave yatırımla Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi'nin 6 fabrikalık ikinci etabının temelini de bugün atıyoruz. Burası da tamamlanıp faaliyete geçtiğinde inşallah ilave 2 bin kişilik istihdam oluşturacak." ifadelerini kullandı.

 

TEKNO-GİRİŞİM VE İNOVASYON MERKEZİ


Varank, açılışı yapılan Şanlıurfa Teknokent ile birlikte yürüttükleri "Şanlıurfa Tekno-Girişim ve İnovasyon Merkezi"ne değinerek, projeyi ilde yenilikçilik ve teknolojik girişimciliği yaygınlaştırmak, nitelikli ekosistem oluşturmak ve gençlerin kendi işletmelerini kurmasını sağlamak amacıyla geliştirdiklerini anlattı.


GENÇLERE ÇAĞRI


Varank, bölgedeki gençlere, merkezden faydalanma çağrısında bulunarak, "Girişimcilerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmak için GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve bölgedeki 3 kalkınma ajansımızla birlikte bir melek yatırımcı ağı kurduk. GAP BAN adını verdiğimiz bu oluşum, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yenilikçi iş fikirlerini, melek yatırımcılarla buluşturacak. Bu sayede girişimciler tecrübeli ve varlıklı iş insanlarının desteklerinden faydalanabilecek." şeklinde konuştu.


TEKNO-İŞGEM


Üçüncü projenin Şanlıurfa Teknokent ile birlikte yürüttükleri ve teknolojik girişimciliği geliştirmek üzere kurdukları "Tekno İŞGEM" olduğunu belirten Varank, tesiste yeni kurulan teknoloji tabanlı firmalara cazip fırsatlar ve destekler sunduklarını anlattı. Varank, merkezin yarısının dolduğuna işaret ederek, "Yüksek katma değerli mal üreten, Ar-Ge ve inovasyon potansiyeli olan işletmelerimize ortalama 3yıl süreyle uygun kiralı iş yeri, işlik, ortak ofis, danışmanlık, eğitim, finansa erişim gibi hizmetler sağlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


DÜNYA ÇAPINDA TURİZM DESTİNASYONU ADAYI


4'üncü projenin önemli bir otel yatırımı olduğunu kaydeden Varank, Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dünya çapında bir turizm destinasyonu adayı olduğuna dikkati çekti. Varank, başta Göbeklitepe olmak üzere şehirde bulunan birçok tarihi ve kültürel varlığın yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğuna dikkati çekerek, "Şanlıurfa Valiliği ile birlikte yürüttüğümüz ve kültür adası ismini verdiğimiz bu projede 16 milyon liralık yatırımla 13 eski Şanlıurfa evini butik otele dönüştürdük. Doğal yapıya uygun olarak yaptığımız restorasyon ve tefrişat sonrasında projeyi Vilayetler Evi ile birlikte işletmeye başladık. Yatırımcıların yoğun ilgisine cevap verebilmek adına il merkezinde değişik lokasyonlarda yeni kültür adaları oluşturmak için çalışmalara başladık." dedi.


STEM AKADEMİ VE KARİYER MERKEZLERİ


Son projenin de eğitim alanında olduğunu aktaran Varank, projenin gençlerin çağın gerektirdiği teknolojileri anlamasına, bunlara adapte olmasına ve söz konusu teknolojileri geliştirebilmesine yönelik olduğunu bildirdi. Varank, 4,3 milyon liralık yatırımla Şanlıurfa'nın 11 ilçesinde Valilik ile iş birliğinde STEM Akademi ve Kariyer Merkezlerini kurduklarını anlatarak, "Bu merkezlerde öğrencilerimize ve öğretmenlerimize en modern araçları ve yöntemleri kullanarak bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında eğitimler veriyoruz. Oluşturduğumuz gezici STEM otobüsüyle bu hizmete erişemeyen dezavantajlı bölgelerin ayağına gidiyoruz. 3D yazıcıyla modelleme, robotik kodlama, mobil yazılım, tasarım, zeka oyunları, mental aritmetik bu merkezlerde verilen eğitimlerden yalnızca birkaçı."


EKONOMİK DİNAMİZM

Şanlıurfa’nın gelişimi için Karacadağ Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi, KOSGEB aracılığıyla verilen destekleri ve bölgeye sağlanan yatırım teşvik verilerini anlatan Varank, söz konusu projelerin her birinin hacmi, çarpan etkisi ve sonuçlarıyla bölgenin ekonomik dinamizmini perçinlediğini bildirdi. Konuşmalarının ardından, Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi'nin ikinci etabının temel atma töreni ve yatırımların toplu açılışı gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak YatırımŞanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak YatırımŞanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak YatırımŞanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak YatırımŞanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak YatırımŞanlıurfa Ekonomisine Güç Katacak Yatırım