Ajansımızdan Zerzevan Kalesi İçin Fizibilite Desteği

18 Şubat 2019 Pazartesi 11:55
  • Ajansımızdan Zerzevan Kalesi İçin Fizibilite Desteği

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan, 5 yıldır yürütülen kazı çalışmalarında üstü kadar altı da tarihe ışık tutan kaleyi ziyaret edecek turistler için "Zerzevan Kalesi Turist Karşılama Merkezi Fizibilite Projesi" hazırlandı. Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından hazırlanan ve Ajansımızca desteklenecek fizibilite projesi, ileriki dönemde yapılması planlanan ve kaleyi ziyarete gelenlerin ağırlanması için içerisinde tanıtım salonu, fuaye alanı, MiniaDiyarbakır ve Zerzevan Arkeopark'nın yer alacağı Turist Karşılama Merkezi için ön hazırlık niteliği taşıyor.

Projenin hayata geçirilmesi için hazırlanan protokol DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül ile Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı. Kalenin büyük bir maketinin de yer alacağı alanda Diyarbakır'ın kentsel turizmine katkıda bulunmak amacıyla, karşılama merkezi bahçesinde, kentteki 42 tarihi eserin taş minyatürlerinden "MiniaDiyarbakır" oluşturulacak. Yine proje kapsamında karşılama merkezinin bulunduğu alana ayrıca tamamen çocuklara yönelik arkeopark yapılacak. Arkeopark bünyesinde karşılama merkezinde öncelikle çocuklara arkeolojik kazılar hakkında bilgi verilecek, sonrasında ise yapay bir şekilde oluşturulan kazı alanlarında uygulamalı çalışmalar gerçekleştirilecek.

DÜ Rektörü Talip Gül, protokolle tarihi kaleyi ziyaret eden turistlerin konforlu bir şekilde ağırlanacağını söyledi. Kalenin tarihinin 3 bin yıl öncesine dayandığını işaret eden Gül, "İmzaladığımız protokole göre, orada turistlerin karşılanacağı, kalenin tanıtılacağı güzel konforlu bir mekân inşa edilecek. Bu protokolü imzalamış bulunuyoruz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Ajansımızdan Zerzevan Kalesi İçin Fizibilite DesteğiAjansımızdan Zerzevan Kalesi İçin Fizibilite DesteğiAjansımızdan Zerzevan Kalesi İçin Fizibilite Desteği