Gap Melek Yatırım Ağı ( Gapban ) Dünya Melek Yatırım Forumu ( Wbaf)’nda İlk Kez Sahneye Çıktı

26 Şubat 2019 Salı 11:15
  • Gap Melek Yatırım Ağı ( Gapban ) Dünya Melek Yatırım Forumu ( Wbaf)’nda İlk Kez Sahneye Çıktı

GAP illerinde startup ve melek yatırım ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulan GAP Melek Yatırım Ağı, Bölgenin ilk melek yatırım ağı olup dünyada da bölgesel Kalkınma Ajansları öncülüğünde kurulan ilk melek yatırım ağıdır

Dünya Melek Yatırım Forumu da dünyada melek yatırım konusunda yapılan en kapsamlı etkinlik olup bu yıl 17-19 Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Startup yatırım ekosisteminin "Davos"u olarak kabul edilen etkinliğe ilgi yüksek olup dünyanın birçok ülkesinden gelen melek yatırımcıların yanısıra aralarında Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Kosova Parlamento Başkanı Kadri Veseli'nin olduğu birçok ülkeden bakan ve üst düzey bürokrat katıldı.


GAPBAN olarak ilk kez bu etkinlikte stant açılarak bölgenin yatırım fırsatları ve GAP Melek Yatırım Ağının tanıtımı yapıldı. Forumda Genel Sekreterimiz Dr. Hasan Maral tarafından Bölgenin Yatırım Fırsatları ve GAPBAN konulu bir sunum gerçekleştirildi ve tüm melek yatırımcılar yatırım yapmak üzere bölgeye davet edildi.


GAP Melek Yatırım Ağının temeli, 8 Ekim 2018 tarihinde Karacadağ Kalkınma Ajansı, İpek Yolu Kalkınma Ajansı, Dicle Kalkınma Ajansı ve GAP Kalkınma İdaresi arasında Diyarbakır’da imzalanan protokolle atılmıştı. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığına GAP Melek Yatırım Ağının resmi olarak kuruluşu için başvuru yapıldı. Kısa bir süre sonra GAPBAN’ın Bakanlıkça akreditasyon sürecinin tamamlanması bekleniyor.  GAPBAN’ın akreditasyon sürecinden sonra melek yatırımcılar için üyelik ve projelerine finansman arayan startuplar için proje başvurularının alınmasına başlanacak.

Gap Melek Yatırım Ağı ( Gapban ) Dünya Melek Yatırım Forumu ( Wbaf)’nda İlk Kez Sahneye ÇıktıGap Melek Yatırım Ağı ( Gapban ) Dünya Melek Yatırım Forumu ( Wbaf)’nda İlk Kez Sahneye Çıktı