TRC2 ( Diyarbakır-Şanlıurfa ) Bölgesinde Uygulanacak “ Beşeri ve Sosyal Gelişmenin Güçlendirilmesi Sonuç Odaklı Program" Tasarımı Çalıştayı Gerçekleştirildi.

26 Haziran 2019 Çarşamba 15:34
  • TRC2 ( Diyarbakır-Şanlıurfa ) Bölgesinde Uygulanacak “ Beşeri ve Sosyal Gelişmenin Güçlendirilmesi Sonuç Odaklı Program

Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğinde belirtilen bölgesel program tanımına bölgesel kalkınmayı başarmak üzere 2018 yılında Kalkınma Bakanlığının koordinasyonluğunda, orta vadeli (tercihen 3 yıllık) programların uygulanması çalışmalarına başlanmıştır.

Ajansımız tarafından, 2020 yılı Çalışma Programı ve Bütçesi hazırlıkları kapsamında, TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Bölgesinde uygulanmak üzere "Beşeri Sermayenin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı"nın tasarlanması çalışmaları yürütülmektedir. Sözkonusu SOP’un bölgemizin mevcut en önemli sosyal sorunlarından olan ve TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Bölgesi 2014-2023 Bölge Planı hazırlıkları kapsamında yapılan çalıştay ve anketlerle belirlenmiş olan “İstihdam olanaklarının yetersizliği ve işsizlikten kaynaklı yoksulluk” ve “Gençlerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayata yeterince dâhil olamaması” sorunlarının çözümüne katkı sunması planlanmaktadır. Bu kapsamda bölgedeki paydaşların görüş ve katkılarının alınması amacıyla 21 Haziran 2019 Cuma Günü Diyarbakır’da bir çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Ajans Genel Sekreteri Dr. Hasan MARAL, beşeri ve sosyal gelişmenin bölgemiz için çok önemli olduğu ve mevcut potansiyelimizi en verimli şekilde değerlendirmek üzere bölgemize uygun orta vadeli bir programın tasarlanmasının gerekli olduğunu ve nedenle çalıştayda bir araya geldiklerini ifade ettti. Programın sabah oturumunda Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari birimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Feride GÖNEL, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Uzmanı Mehmet Emin ÖZSAN, MİKADO Danışmanlık Kurucusu Serra TİTİZ ve Ajansımız Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Sevin DEMİRBAŞ YAY beşeri ve sosyal gelişmeyle ilgili çalışma ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Öğleden sonraki oturumda Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinin kamu kurum, üniversite, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşu tesmilcilerinden oluşan toplam 39 katılımcı ile bölgemizde uygulanacak “Beşeri ve Sosyal Gelişmenin Güçlendirilmesi Sonuç Odaklı Program” hakkında görüş ve önerileri almak üzere iki ayrı masada çalıştay gerçekleştirildi.

TRC2 ( Diyarbakır-Şanlıurfa ) Bölgesinde Uygulanacak “ Beşeri ve Sosyal Gelişmenin Güçlendirilmesi Sonuç Odaklı ProgramTRC2 ( Diyarbakır-Şanlıurfa ) Bölgesinde Uygulanacak “ Beşeri ve Sosyal Gelişmenin Güçlendirilmesi Sonuç Odaklı ProgramTRC2 ( Diyarbakır-Şanlıurfa ) Bölgesinde Uygulanacak “ Beşeri ve Sosyal Gelişmenin Güçlendirilmesi Sonuç Odaklı Program