Liseli Gençler, Kendi Şirketlerini Kurarak Geleceğe Hazırlanıyor

11 Ekim 2019 Cuma 08:31
  • Liseli Gençler, Kendi Şirketlerini Kurarak Geleceğe Hazırlanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl Kalkınma Ajansları için belirlenen Mesleki ve Teknik Eğitim teması kapsamında Ajansımızın çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Ajansımızın paydaşlarla Şanlıurfa’da düzenlediği, 60 öğretmenin katıldığı 2 günlük Girişimcilik Eğitimi başladı.

Genç Başarı Eğitim Vakfı Program Koordinatörü Melike Berat Akpınar, “GençBizz Lise Girişimcilik Programı, lise öğrencilerinin kendi okullarında mini şirketlerini kurarak öğretmenlerinin rehberliğinde ve iş dünyası gönüllü mentorları eşliğinde süreci yürüttükleri bir deneyim programı. Öğretmen eğitimlerimize katılan öğretmenler;  GençBizz Lise Girişimcilik Programı işleyişini, bir iş fikri oluşturmayı, iş fikrini bir girişime dönüştürmeyi öğrenmekte. Eğitimlerin sonunda öğretmenlerimiz okullarında en az 5 en çok 24 öğrenciden oluşan ekipler oluşturarak, GençBizz Şirketleri’ni kurmakta. Bu aşamadan sonra öğrenciler bir sorun ya da ihtiyaca yönelik iş fikri geliştirmekte, sermaye oluşturmakta, ürün/hizmet üretmekte ve satışını yapmakta. Öğrencilerimiz tüm süreçleri, inisiyatif ve sorumluk alarak deneyimleyerek öğrenmekteler. Program mezunu öğrencilerimizin kendilerini ve ilgi alanlarını keşfettiklerini, sektörleri tanıyarak kendilerine uygun meslekleri daha rahat seçtiklerini, akranlarına oranla kendi finansal akışlarını yüzde 75 oranında daha iyi yürüttüklerini gözlemledik. Geçen yıl program kapsamında 22 ilde 500 liseli girişim kuruldu. Her yıl program sonunda 30 başarı girişimin belirlenmesi ile gerçekleşen GençBizz Türkiye Finali birincisi olan GençBizz Şirketimiz, Avrupa Yılın Şirketi Yarışma’sında da 40 ülkede kurulan otuz binin üzerinde girişimi arkada bırakarak Avrupa Yılın Şirketi seçildi. Bu yıl ise programı 41 ilde uygulamayı hedefliyoruz. Dünyada 126 ülkede 50 yıldır Türkiye’de ise 20 yıldır uygulanan programdan mezun olan gençlerimizin yüzde 26’sının start up kurması ülkemizdeki potansiyeli gösteriyor “dedi.

Liseli Gençler, Kendi Şirketlerini Kurarak Geleceğe HazırlanıyorLiseli Gençler, Kendi Şirketlerini Kurarak Geleceğe HazırlanıyorLiseli Gençler, Kendi Şirketlerini Kurarak Geleceğe HazırlanıyorLiseli Gençler, Kendi Şirketlerini Kurarak Geleceğe HazırlanıyorLiseli Gençler, Kendi Şirketlerini Kurarak Geleceğe Hazırlanıyor