Çermik Turizmde Cazibe Merkezi Olmaya Aday

1 Kasım 2019 Cuma 08:37
  • Çermik Turizmde Cazibe Merkezi Olmaya Aday

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Ajansımız tarafından hazırlanacak, Çermik Termal Turizm Planı ve Kentsel Tasarım Projesi’nin toplantısı Çermik’te yapıldı. Toplantıya ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Çermik Kaymakamı Nazlı Demir, Çermik'in bundan sonraki turizm gelişim sürecine ışık tutacak, kamu idarelerine rehberlik edecek, turizm potansiyelini üst seviyelere çıkaracak projenin tanıtımına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. İlçenin şifalı kaplıcaları, doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu vurgulayan Demir, "İlçemiz geçmişten beri önemli bir ziyaret merkezi olmuştur. Sahip olduğumuz huzur ve güven ortamı ilçemize önemli bir cazibe kazandırmıştır. İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan analizde kaplıcalardaki şifalı suyun 16 hastalığa iyi geldiği raporlandı." diye konuştu. Valiliğin desteğiyle 3 yıl önce belediye tarafından kaplıcalarda bakım ve onarım çalışması yapıldığını dile getiren Demir, "Bununla birlikte ilçemiz makus talihini yenmeye başlamış, turizm gelişimi yeniden tartışılmaya başlanmıştır" dedi.


Demir: Çermik Yepyeni Bir Havaya Bürünecektir


İlçedeki turizm potansiyelinin gelişmesi için projeler hazırladıklarını aktaran Demir, şöyle konuştu: "Sağlık turizmi, seracılık ve otelcilik üzerine, 'Çermik Turizmi Fizibilite Programı' kabul edilmiş ve çalışmalara başlanmıştır. 'Sinek Çayı Çevre Düzenlemesi Teknik Destek Projesi' ile Sinek Çayı'nın kamp alanı, mesire alanı, çevre düzenlemesi, çay üzerinde doğal yüzme alanlarını içerecek şekilde projelendirme çalışmasına başlanmıştır. Kaymakamlığımızca hazırlanan ve ajans tarafından kabul edilen turizm işletmelerine yönelik eğitim programıyla, turizm sektöründe hizmet veren otel, motel, pansiyon işletmecilerine yönelik yapılacak eğitimle hizmet sunumundaki kaliteyi artırarak, turizmde elde edilen geliri yükseltmek hedefimiz. Yine Kaymakamlığımız ve belediyemiz tarafından yürütülen ilçemizin turizme ve ticaret hayatına önemli bir ivme kazandırmasını beklediğimiz ilçe merkezinde yapılacak olan sokak sağlıklaştırma çalışmasıyla Çermik yepyeni bir havaya bürünecek. Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından gerekli hibe desteği sağlanmış, çalışmalara başlanmıştır. Ayrıca GAP İdaresine sunduğumuz kaplıcalarımızla ilgili reklam ve tanıtım çalışmaları hızlandırılacak."

Demir, doğaseverlerin cazibe merkezi olan Şeyhan Dede Şelalesi'yle ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile iş birliği halinde bir tabiat parkı çalışması yürütüldüğünü dile getirerek, "Çermik Turizm Master Planı"nın yol gösterici olacağını aktardı. Kaplıca, doğa ve kültür turizmi olmak üzere üç ana ayak üzerine oturacak master plan kapsamında ilçenin ana lokomotifi durumundaki turizm konusunda önemli bir gelişme potansiyeli yaratılacağın7a dikkati çeken Demir, plana uygun yapılacak yatırımlarla ilçenin potansiyelinin ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak hale getirileceğini dile getirdi. "Çermik ilçesi son yıllarda hayal dahi edemeyeceğimiz hizmetlere kavuşmuştur. Sahip olduğumuz doğal ve kültürel değerlerin hak ettiği değeri görmesiyle Çermik orta vadede önemli bir cazibe merkezi haline gelecek." ifadelerini kullanan Demir, çalışmaların aralıksız süreceğini belirtti.

Maral: Master Plan ile Kentsel Tasarım Modeli Ortaya Çıkacak


Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle bölgede yaptıkları çalışmalarda bütün paydaşlarla görüştüklerini belirterek, 2014-2023 yıllarını kapsayan bölge planında, bölgenin gelişmesine katkı sunacak birçok hususun yer aldığını vurguladı. Maral, "Yaptığımız bütün analizlerde, bütün raporlamalarda Çermik'in turizm potansiyeli ön plana çıkıyor. Çermik'in termal turizm anlamında hak ettiği yere gelebilmesi adına yapılan çalışmalar ya sınırlı kalıyor, ya da sürdürülebilir olmuyor. Bu sorunu giderme Çermik Termal Turizm Planı ve Kentsel Tasarım Projesi’ni uygulamaya karar verdik." diye konuştu. Maral, Çermik'te kaplıcaların kapasitelerinin geliştirilmesi, modernize edilmesi için önemli destekler verdiklerini anlatarak, "Bugün ilk adımını attığımız bu çalışmanın tamamlanmasıyla inşallah bir plan ve kentsel tasarım modeli ortaya çıkmış olacak." ifadesini kullandı.


“İlçedeki kaplıca suyu mineral bakımından dünyada birinci" ifadesini kullanan Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ise göreve geldikten sonra ilçede kaplıcalarla ilgili çalışmalar yaptıklarını, gayret gösterilmesi halinde başarının sağlanacağını aktardı.

 

 

Çermik Turizmde Cazibe Merkezi Olmaya AdayÇermik Turizmde Cazibe Merkezi Olmaya AdayÇermik Turizmde Cazibe Merkezi Olmaya AdayÇermik Turizmde Cazibe Merkezi Olmaya Aday