Ajansımızın Desteğiyle İnternet Haberciliği Eğitim Verildi

9 Aralık 2019 Pazartesi 10:02
  • Ajansımızın Desteğiyle İnternet Haberciliği Eğitim Verildi

Ajansımızın Teknik Destek Programı kapsamında Basın İlan Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğü tarafından İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Eğitimi verildi. Eğitim sonrası sertifika töreni gerçekleştirildi. Törene Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ile BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın yanı sıra Diyarbakır ve bölgede faaliyet gösteren gazetelerin çalışanları, yöneticileri ve imtiyaz sahipleri katıldı.

Törende konuşan Genel Sekreterimiz Dr. Hasan Maral, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın 10’uncu yılını kutladığını belirterek şunları söyledi: “Karacadağ Kalkınma Ajansı olarak 3 ana temada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunlardan birisi bölgenin ekonomisini takip etmek ve bu doğrultuda yatırım ortamını iyileştirmeye dönük çalışmalar yapmak. 10 yıllık süreçte başta sanayi ve turizm olmak üzere değişik temalarda destekler verdik. Destek mekanizmalarından biri olan Teknik Destek Programı ile kurumların kapasitelerini geliştiriyor, eğitim ihtiyaçlarını gideriyoruz. Böyle bir eğitim çalışmasını Kalkınma Ajansı olarak desteklemekten büyük mutluluk duyduk. Dijital gazeteciliğin konuşulmaya başlandığı, insanların habere daha kolay erişebildiği bir dönemde bölgemizin olumlu bir imajla anılmasını sağlamak bu mecralardan geçiyor. Diyarbakır’ı ziyaret eden yatırımcılar başta olmak üzere tüm misafirlerimizin dönüşlerinde çok olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını görmekteyiz.  Bu konuda gazetecilik mesleğinde de çok değerli çalışmalar yürütülüyor. Tabii bu çalışmaların internet haberciliği ile de birleştirilerek ulusal ve uluslararası mecralara taşınmasını önemli görüyoruz. Bu yönüyle de bu eğitim bizim açımızdan önemlidir. Bu eğitimin hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra da yapılacak bu tarz eğitim çalışmalarında Kalkınma Ajansı olarak yer alacağımızı belirtmek istiyorum.”


BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran yerel medyanın ‘İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi’ konusunda gerekli adaptasyonu biran önce gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi. Duran, sözlerini şöyle sürdürdü: "Medyanın dijital dönüşümünde yazılı medyamızın kalemleri etkili oldu ancak hızlı büyümeyi sağlıklı bir çerçeveye oturtmak gerek. Köklü, geçmişe dayalı bir kültürü olan gazetelerimizin kendi internet mecralarını oluşturup, bu işte emek harcayarak, tabii biraz da masraf yaparak bu mecrayı geliştirmeleri ve aynı mantıkla aynı çizgiyle bu mecrada var olmalarını bekliyoruz, talep ediyoruz.”


Konuşmaların ardından eğitime katılan gazetecilere İnternet Haberciliği Eğitim Sertifikası verildi.

 

 

Ajansımızın Desteğiyle İnternet Haberciliği Eğitim VerildiAjansımızın Desteğiyle İnternet Haberciliği Eğitim VerildiAjansımızın Desteğiyle İnternet Haberciliği Eğitim VerildiAjansımızın Desteğiyle İnternet Haberciliği Eğitim VerildiAjansımızın Desteğiyle İnternet Haberciliği Eğitim Verildi