Ajansımızın Destek Verdiği Zerzevan Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

17 Nisan 2020 Cuma 17:08
  • Ajansımızın Destek Verdiği Zerzevan Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde Roma dönemine ait birçok sırrı ve gizemi barındıran Zerzevan Kalesi & Mitraeum Ajansımızın katkılarıyla UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı.

Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Roma İmparatorluğu'nun sınır garnizonu Zerzevan Kalesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için Ajansımız ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanlığınca bir süre önce dosya hazırlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunulan dosyayla Zerzevan Kalesi'nin, Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması için UNESCO'ya başvuru yapıldı. Başvuruyu değerlendiren UNESCO, Zerzevan Kalesi'ni Dünya Mirası Geçici Listesi’ne aldı.

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Ajansımız, uzun yıllardır Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın turizm altyapısının güçlendirilmesi amacıyla birçok projeyi hayata geçirmiştir. Turizme yönelik çalışmalarımız kapsamında Diyarbakır’ın kökleri derinliklerde yatan tarihi ve kültürel mirasının dünya ile paylaşımına yönelik projeleri gündemimize aldık. Zerzevan Kalesi & Mitraeum’un UNESCO Geçici Listeye alınması, paydaşlarımızla yaptığımız çalışmaların meyvelerini alma adına önem arz etmektedir. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Dünya Mirası Listesi’nde. Ajans olarak gerek daha önce geçici listede olan Malabadi Köprüsü ile gerekse listeye yeni giren Zerzevan Kalesi & Mitraeum’un kalıcı listeye girmesi için alan yönetim planı çalışmalarına başlandı” dedi.