Ajansımız Destekledi, Tohum Islahı 16 Yıldan 5 Yılda İndi

11 Mayıs 2020 Pazartesi 16:31
  • Ajansımız Destekledi, Tohum Islahı 16 Yıldan 5 Yılda İndi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Karacadağ Kalkınma Ajansı yerli ve milli tohum üretimine olanak sağlayacak önemli bir projenin daha hayata geçmesine öncülük etti

Ülkemizde önemli tohum ıslah çalışmaları yürüten kurumlardan GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (GAPUATEM), Ajansımızdan aldığı destekle kurduğu ve biyoteknolojik uygulamaları da entegre ettiği teknolojik sera sayesinde tohum ıslah süresini 16 yıldan 5 yıla indirdi. GAPUATEM’in Ajansımız ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi İşbirliği ile yürütülen GAP Organik Tarım Değer Zinciri Programı kapsamında hayata geçirdiği Organik Tohumluk Üretim Merkezi Projesi sayesinde kurulan, iklim ve atmosfer koşullarının son teknoloji ile oluşturulmasına olanak sağlayan sera, tarıma dayalı sanayinin ihtiyaç duyduğu tohumların ıslahını hem zaman hem de maliyet açısından yaklaşık dörtte bir oranına düşürdü.


Diyarbakır’da faaliyet gösteren GAPUATEM’in yerleşkesi içerisinde 400 metrekarelik bir alan üzerinde kurulan serada yılın dört mevsiminde istenilen nem ve sıcaklık koşulları ayarlanabiliyor. Böylece bir yılda sonuçları beklenen yeni tohumların gelişiminin 50 günde tamamlanması sağlanıyor. Dört ayrı bağımsız bölümden oluşan ve aynı anda dört ayrı ıslah çalışmalarının yapıldığı serada şu an buğdayın gen merkezi olarak kabul edilen Karacadağ Bölgesinden toplanan yabani buğdayların ıslah çalışmaları yürütülüyor.