Bakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmza

25 Eylül 2020 Cuma 10:17
  • Bakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmza

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında, Diyarbakır ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak 7 farklı projeye imza atıldığını belirterek, “Yerel potansiyeli daha da güçlendirecek 20 milyon liralık kaynağı Diyarbakır’a kazandıracağız. Mesleki eğitim, tarımsal kalkınma, turizm ve kadın istihdamı gibi farklı alanlarda vatandaşımıza doğrudan dokunan projeler hayata geçecek.” dedi.

Bakan Varank, Diyarbakır’da Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) İmza Töreni’ne katıldı. Programda, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Bismil Kaymakamı Hamza Türkmen, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) Başkanı Ahmet Ay ve Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral da hazır bulundu.

Diyarbakır’ı çok yakından takip ettiklerini anlatan Varank, “Burası mevcut kapasitenin çok daha ötesinde işler yapabilecek bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli açığa çıkarmak için çalışmalarımıza hız kazandırdık. Son 8 senede özel sektörün 7 milyar liraya yaklaşan yatırımını, teşvik belgelerimizle destekledik. Bu sayede 56 bin vatandaşımıza yeni iş kapıları açıldı.” diye konuştu.

 

Bakan Varank: Kalkınma Ajansı 142 Projeye Destek Verdi

 

Karacadağ Kalkınma Ajansının, sadece son 2 senede 142 projeyi desteklediğini belirten Varank, emek yoğun sektörlerin geliştirilmesi ve istihdamın artırılması amacıyla Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB’nin kurulduğunu, sadece bu sene 11 milyon liranın üzerinde ödeneğin tahsis edildiğini ifade etti. Varank, 2020 sonunda tüm altyapı çalışmalarının tamamlanacağını bildirdi.

 

 

SOGEP Kapsamında 3 Farklı Proje

 

Varank, Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 5 milyon lira tutarında 3 farklı projenin başlayacağını belirterek, “Bismil Kaymakamlığı ile birlikte yürüteceğimiz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Projesiyle hafif zihinsel yetersizliğe sahip çocuklarımızın örgün eğitime devam etmelerini sağlayacağız. Her sene 60 öğrencimiz bu merkezde eğitim alacak, böylece bu çocuklar sosyal ve ekonomik hayata kazandırılacak.” dedi.

 

Tekstil İhtisas OSB’ye Kreş

 

Tekstil İhtisas OSB’de, kadın istihdamını teşvik etmek üzere bir kreş kurulacağını anlatan Varank, “Böylece kadınların çalışmasının önündeki en büyük engellerden biri olan çocuk bakım desteğini sağlamış olacağız.” diye konuştu.

 

Çocuk ve Gençler İçin Aktivite Üniteleri

 

Diyarbakır İl Müftülüğü ile birlikte, 4 ilçede yer alan 11 kütüphane bünyesinde; Kitap Kafe, Gençlik Merkezi, Kur’an Kursu, Spor Salonu ve Oyun Alanları gibi aktivite ünitelerinin oluşturulacağını dile getiren Varank, Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde başta çocuk ve gençler olmak üzere 30 binin üzerinde vatandaşın bu imkânlardan ücretsiz faydalanabileceğini belirtti.

 

15 Milyon TL Bütçeli 4 Proje

 

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programıyla yaklaşık 15 milyon lira bütçesi olan 4 projenin hayata geçeceğini kaydeden Varank, bunlardan ilkinin çağrı merkezi projesi olduğunu söyledi.

 

Tohumculuk Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesiyle Diyarbakır Teknokent’teki 400 metrekarelik alanda tohum analiz, tescil ve sertifikasyon laboratuvarı kurulacağını kaydeden Varank, bu proje aynı zamanda yerli ve milli tohum çeşitliliğini artırarak, sektörde ilave 2 bin istihdama da kapı aralayacağını dile getirdi. Varank, tarımsal kalkınmayı daha güçlü desteklemek adına, Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin kapasitesinin de güçlendirileceğini belirterek, “Altyapı eksikliklerini giderip OSB’nin cazibesini artıracak ve doluluk oranını yüzde 100’e çıkaracağız.” dedi.

 

Diyarbakır Gastro-Turizmle de Gelişecek

 

Diyarbakır’ı gastro-turizmle de geliştirmek istediklerine dikkati çekerek, “Kuracağımız Gastro İnovasyon Merkeziyle; ilimizin yöresel ürünlerini ekonomiye kazandıracak, üretim ve pazarlama süreçlerini destekleyecek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri vereceğiz.” açıklamasında bulundu. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, projelerle toplumun her kesimine dokunacaklarını kaydederek, “Çocuklarımıza, gençlerimize, engellilerimize, tarım sektörümüze, turizm sektörüne dönük önemli projeleri imzalayacağız.” dedi.

Ajansımız Sekreteri Dr. Maral, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ajansların adeta kabuk değiştirdiğini anlatarak, SOGEP kapsamında 2020 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulan 3 projenin destek almaya hak kazandığını ifade etti.

 

Sanayi Mektebi Hizmete Açıldı

 

Öte yandan Bakan Varank, Sanayi Mektebi’nin açılışını yaptı, Girişimci Destek Merkezi"nin temelini attı. Açılışta konuşan Bakan Varank, Sanayi Mektebi ile vatandaşların yeni kabiliyetler edinmesini sağlayacaklarını söyledi. Varank şunları söyledi: “Mesela Diyarbakır Tekstilkent'ten marka değerinde ürünler çıkması için tasarımcılar yetiştireceğiz. Firmaları imalat sektöründe inovasyona teşvik edecek eğitimler vereceğiz, buralarda çalışanlar kendi modellerini kendi tasarımlarını geliştirmeyi öğrenecekler. Diyarbakır turizm açısından özel bir şehir, ancak turizm-bilişim ve turizm-imalat sektörü bağlantıları çok zayıf. Sanayi Mektebi'nde verilecek yazılım eğitimleriyle bu bağlantılar kuvvetlendirilecek."

 

Girişimci Merkezinin Temelleri Atıldı

 

Varank, daha sonra Diyarbakır Girişimci Destek Merkezi'nin temelini attı. Burada konuşan Varank, teknoloji tabanlı işlerde tüm dünyada fonların başarılı girişimleri arayıp onlara yatırım yapmak için gayret gösterdiklerini anlatarak "Biz burada yapacağımız güzel eserle bölgemizdeki ve şehirlerimizdeki girişimcilere ihtiyaç duydukları danışmanlık ve kapasitelerini artırmak için destek olacağız. Bu proje yaklaşık 9 milyon lira bütçeli. Buradan yetişecek girişimler çok büyük firmalar haline gelecek. Buranın ekonomisine büyük katkılar sağlayacak." dedi.

Bakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmzaBakan Varak’tan Diyarbakır’da 20 Milyon TL’lik 7 Projeye İmza