Bakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek Sağladı

4 Şubat 2022 Cuma 17:48
  • Bakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek Sağladı

Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Ajansımızı temsilen Ajansımız Yönetim Kurulu Başkanı ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ. Halil Peltek, Ajans Genel Sekreterimiz Dr. Hasan Maral ile Ajans birim başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Varank, bugüne kadar ajansların, kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla kalkınma odaklı projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladığını belirtti. Genç istihdamı konusunda 2022 ve 2023 yıllarını ajanslar için odak alan olarak belirlediklerine de dikkati çeken Varank, “Bu dönemde sadece ajanslarımız eliyle 100 bin gencimizi istihdama dahil etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Bölgesel kalkınma yaklaşımını temel politika alanlarından biri olarak belirlediklerini anlatan Varank, şunları kaydetti: Ulusal kalkınma sürecimizin ayrılmaz parçası olan bu bölgesel kalkınma anlayışını uygularken iki önceliğimiz bulunuyor. Bir yandan tüm illerimizin, ilçelerimizin, bölgelerimizin rekabet güçlerini geliştirerek ulusal ekonomiye katkılarını artırmak istiyoruz. Diğer yandan da bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını azaltarak topyekûn kalkınmış bir Türkiye inşa etmeyi amaçlıyoruz.

 

Ortak İş Yapma Platformu: Bu işin ana aktörü, bizden çok siz değerli yerel paydaşlarımızın hizmetinde olan Kalkınma Ajanslarıdır. Yönetim ve kimi yerlerde danışma kurullarıyla bölgelerindeki tüm paydaşları bir araya getirdikleri için ajansları birer ortak iş yapma platformu olarak tanımlarsak herhalde yanlış olmaz.

Yerelin Kurumsal Hafızası: Üstlendikleri planlamacı ve analist rolleriyle adeta yerelin kurumsal hafızasını oluşturduklarını söyleyebiliriz. Sağladıkları finansal ve teknik desteklerle, bölgelerindeki yatırımcıların, girişimcilerin hamisi konumundalar. Bu özellikleri sayesinde ajanslar, kısa sürede pek çok konuda yenilikçi çalışmaların ve uygulamaların öncüsü oldu.

 

Yol Haritası: Ülkemizde ilk defa bölgeler için kalkınma yol haritası niteliğinde olan bölge planları ajanslarımız tarafından hazırlandı. Her bölge için farklılaşan sektör ve temalarda binlerce nitelikli analiz ve strateji çalışması yine ajanslar tarafından ortaya konuldu.


Etkin Tanıtım
: Kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplumu bir araya getiren ajanslar sayısız ulusal ve uluslararası iş birliğinin gelişmesine de vesile oldular. Bölgelerinin yatırım imkanlarını tespit edip ulusal ve uluslararası platformlarda etkin şekilde tanıtımını yaptılar. Bölge planlarında belirlenen öncelikler çerçevesinde çok kapsamlı mali ve teknik destekler verdiler.


Ekonomik Atılım:
Bu toplantı çerçevesinde hem geçmiş dönem uygulamalarımızı gözden geçireceğiz hem de önümüzdeki dönemde ajansların vizyonunun ne olması gerektiğini tartışacağız. Ülke olarak yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı odağına alan yeni bir ekonomik atılım içerisindeyiz. Bölgelerinin öncü kurumları olan ajanslara da bu süreçte önemli vazifeler düştüğü aşikâr. Bugün, ajansların yeni dönemde sunacağı katkıları nasıl artırabiliriz onu konuşacağız.


15 Milyar TL’nin Üzerinde Destek
: Bugüne kadar ajanslar; kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla kalkınma odaklı projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladı. Bu desteklerle bölgelerinin üretim ve ihracat kapasitelerinin arttırılmasına ön ayak oldular. Teknolojik gelişim ve dijitalleşme süreçlerine paralel olarak insanlarımızın iş becerilerini geliştirdiler, böylece ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağladılar.


Devlet Destekleri Tek Platformda
: Tüm devlet desteklerini www.yatirimadestek.gov.tr platformu çatısı altında birleştirip yatırımcının hizmetine sunarak bu alanda bir ilki gerçekleştirdiler. İllerin ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak yatırım fırsatlarına yönelik Ön Fizibilite Raporları hazırlayıp bu platform aracılığıyla yatırımcıların kullanımına açtılar. Birçok yatırımcı da bu ön fizibilite raporlarını değerlendirip yatırım süreçlerini başlattı.

 

Bakanlıklarla İş Birlikleri: Son üç yılda farklı Bakanlıklarla yürüttüğümüz önemli proje ve faaliyetleri kalkınma ajanslarımız eliyle hayata geçirdik. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere pek çok Bakanlığımızla etkili çalışmalara imza attık.


Çalışan ve Üreten Gençler 632 Milyon TL Destek
: Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği ile gençlerin kişisel ve sosyal gelişimine katkı sağlamak, gençleri istihdam imkanına kavuşturmak amacıyla Çalışan ve Üreten Gençler Programını devreye aldık. 2021 yılında ilk defa başlattığımız bu program ile farklı il ve ilçelerdeki 100 projeye yaklaşık 632 milyon lira destek sağlayacağız.


175 Fabrika:
Belediyeler, kaymakamlıklar, il özel idareleri paydaşlığında yapacağımız emek yoğun sektörlere dönük 175 fabrika binası ve spor alanını özel sektöre tahsis ederek yaklaşık 65 bin gencimizi istihdam edeceğiz. Yapımı tamamlanan fabrikaların tahsis süreçleri başladı bile. İnşallah bu yıl bu 175 fabrikanın tamamının üretime geçmesini bekliyoruz.

100 Bin Gence İstihdam: Genç istihdamı konusunda 2022 ve 2023 yıllarını ajanslar için odak alan olarak belirledik. Bu dönemde sadece ajanslarımız eliyle 100 bin gencimizi istihdama dahil etmeyi hedefliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın öncülük ettiği üreten ve çalışan gençler programı bu konuda çok büyük katkılar sunacak.


Uluslararası Fon
: Merkezi bütçe imkanlarının yanında, Avrupa Birliği başta olmak üzere uluslararası fonlardan da yararlanıyoruz. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz bünyesinde son 2 yılda yaklaşık 80 milyon Avro’luk uluslararası fonu bölgelerimize kazandırdık. Kalkınma ajanslarımız da geliştirdikleri projelerle son 5 yılda yaklaşık 300 milyon Avro’luk uluslararası fon kullandı.


Yeşil Büyüme:
İklim değişikliğinin etkilerini giderek hissettirmesi nedeniyle yeşil büyüme konusunda her zamankinden daha fazla seçici olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız, yeşil dönüşüm ve yeşil kalkınma konularını ülkemizin kalkınma gündeminin merkezine yerleştirdi. Bu nedenle biz de bölgesel kalkınma alanındaki tüm faaliyetlerimizde bu vizyona destek olacağız.


100 Bin TL Faizsiz Destek
: KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere yönelik hızlı destek programı ile ilgili bir bilgilendirmeyi de yapmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız 3 Ocak’ta genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceliklendiren bu programın ikinci fazını duyurmuştu. Son 12 aydaki çalışan sayısını koruyup meslek lisesi veya üniversite mezunu gençleri en az 12 ay boyunca istihdam etme taahhüdünde bulunan işletmelere 100 bin lira faizsiz destek veriyoruz.

İstihdamı odağına alan bu programımız, yoğun ilgiyle karşılandı. Bugüne kadar 53 bin yeni istihdam için taahhüt aldık. Firmalara ödemelerini yapmaya başladık. Cumhurbaşkanımız hedefi 75 bin yeni istihdam olarak koydu. Henüz başvuru yapmamış uygun işletmelere buradan tekrar sesleniyorum. Başvurular, 31 Mart’a kadar sürecek. Gelin siz de başvurunuzu yapın ve bu cazip destekten faydalanın.


Bakan Soylu: Güçlü Dönemdeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, üretim alanında yapılanlara değinerek, Orta Anadolu’nun üretim merkezi olacağını kaydetti. Soylu, “Hiç merak etmeyin, tarihimizde olmadığımız kadar güçlü bir dönemdeyiz. Alt yapımızın en güçlü olduğu dönemdeyiz. Batı'nın 'biz ne yapacağız' diye kendi kafası karıncalanırken hedefi ve istikameti belli olan bir dönemdeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.


Bakan Kasapoğlu: Milli Politikaya Destek İçin Seferber Olduk

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin mücadelesinin kalkınma mücadelesi ve bu kalkınma için gereken üretimi, gereken yatırımı ortaya koymanın ayrım gözetmeksizin herkesin vazifesi olduğuna dikkati çekerek, “Kurum ve kuruluşlarla önemli iş birliklerine imza attık. Bakanlık olarak Türkiye’nin mücadelesinde kendimizi sorumlu ve bu konunun mesullerinden görüyoruz. Milli politikaya destek vermek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Kalkınma Ajanslarımızın herkese dokunmak ve kılavuzluk etme noktasındaki çabalarını da taktirle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Yeniçeri: Bölgelerin Potansiyelini Harekete Geçiriyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de kalkınmanın çok boyutlu ve çok sektörlü bir kavram olduğunu belirterek, her bölgeye ve sektöre özel stratejiler geliştirdiklerini, bu çalışmalarla tüm bölgelerin potansiyelinin hayata geçtiğini anlattı.


İş Birliği Protokolü İmzalandı

Konuşmaların ardından, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK SAGE arasında “Kalkınma Ajansları Personel Performans Değerlendirme Sistemi” kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü, Yeniçeri ile TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş tarafından imzalandı.

 

Gelecek Vizyonu Paneli Düzenlendi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, TOBB Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Hakan Yurdakul'un katılımıyla gerçekleştirilen "Türkiye'nin Kalkınma Ajansları Deneyimi ve Yeni Ekonomi Modeli Çerçevesinde Gelecek Vizyonu" paneliyle devam etti.

Bakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek SağladıBakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek SağladıBakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek SağladıBakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek SağladıBakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek SağladıBakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek SağladıBakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek SağladıBakan Varank: Kalkınma Ajansları 24 Bin Projeye 15 Milyar TL Destek Sağladı