Diyarbakırlı Gençler, Esporla Kariyer Yapacak

7 Mart 2022 Pazartesi 16:20
  • Diyarbakırlı Gençler, Esporla Kariyer Yapacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında Diyarbakır'da "Espor Akademisi" kurulacak. Yetenekli gençlerin eğitilip profesyonel olarak espor ekosistemine dahil edilmesinin amaçlandığı projeyle, gençlerin takım çalışması, stratejik ve analitik düşünme, hızlı karar verebilme yeteneği, el, göz ve zihin koordinasyonunun geliştirilmesi gibi birçok alanda yetiştirilmesi hedefleniyor. Esporun Diyarbakır'da yaygınlaşması amacıyla başlatılan çalışmalara ilişkin iş birliği protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

 

İmza törenine Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ile Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Törenin açılış bölümünde Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral tarafından Espor konusunda Diyarbakır’da yapılacak çalışmalara ilişkin bir sunum gerçekleştirildi.

Vali Münir Karaloğlu, törende daha sonra yaptığı konuşmada, iki bakanlığın esporla ilgili 17 ilde çalışma yürüttüğünü, bu kentler arasında yoğun genç nüfusa sahip Diyarbakır'ın da bulunduğunu söyledi. Esporun hedef kitlesinin 13-22 yaş arası gençler olduğuna işaret eden Karaloğlu, "Espor hayatımıza yeni girmiş kavramlardan biri. Bu konuda çocuklar bizden daha bilgili olabilir. Ancak yöneticiler olarak bu alanda özellikle ailelerin bilgilendirilmesi, eğitilmesi, farkındalığın artırılması ve çocuklara espor platformuna daha bilinçli girmesi noktasında destek sağlayacağız." dedi.


Karaoğlu: Bu İşin Dışında Kalmamız Mümkün Değil

Karaloğlu, her fırsatın risklerinin de bulunduğunu dile getirerek, "Espor bir taraftan gençlerimiz için yeni bir iş imkânı diğer taraftan da yeni risk alanları oluşturan bir faaliyet alanı. Onun için bir taraftan gençlerimize bu işin fırsatlarını anlatırken diğer taraftan da onları risklerden nasıl uzak tutacağımızın eğitimini vermemiz lazım." diye konuştu. Dünyada 500 milyon seyirciye ulaştığı belirtilen esporun faaliyetlerinin yüzde 2'sinin Türkiye'de gerçekleştiğini anlatan Karaloğlu, dünyada şu anda 1,5 milyar dolarlık bir ekosistemin oluştuğunu, 2023'te bu büyüklüğün 3 milyarı bulacağının belirtildiğini kaydetti. Vali Karaloğlu, "Onun için bizim bu işin dışında kalmamız mümkün değil. Devlet olarak bunu sadece seyredersek bu alanın dışında kalırız. Arzumuz bu alanın içerisinde hem ailelerimiz, gençlerimiz bilinçli şekilde bulunsun hem de aileler çocuklarının ne yapmak istediklerini bilsin, anlasın, onlara tereddütle yaklaşmasın, destek olsun." ifadelerini kullandı.

Karaoğlu: Sur Gençlik Merkezi’nde Espor Akademisi Oluşturulacak


Bütün risklerden çocukları uzak tutarak bu işi bilinçli yapabilecek bir altyapı oluşturmak üzere Sur Gençlik Merkezinde Espor Akademisi oluşturacaklarını ifade eden Karaloğlu, şöyle konuştu: "Üniversitemizin de bu konuda çalışmaları var. Türkiye'de birçok üniversitede espor kulüpleri kuruldu. Dicle Üniversitemizde de espor kulübü oluşturulsun. İnşallah bu protokolle Diyarbakır'da espor konusu daha iyi anlaşılacak, daha çok konuşulacak. Başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Diyarbakırlı Gençler, Esporla Kariyer YapacakDiyarbakırlı Gençler, Esporla Kariyer YapacakDiyarbakırlı Gençler, Esporla Kariyer Yapacak