Bismil’de 1.500 Kişiye İstihdam Sağlayacak 5 Tekstil Fabrikasının Temeli Atıldı

8 Mart 2022 Salı 15:53
  • Bismil’de 1.500 Kişiye İstihdam Sağlayacak 5 Tekstil Fabrikasının Temeli Atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek ve istihdam edilebilirliğini sağlamak amacıyla uygulanmaya başlanan “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” protokolü çerçevesinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 1.500 kişiye iş imkânı sağlayacak 5 tekstil fabrikasının temel atma töreni yapıldı.

 

Törene Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Bismil Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Karaloğlu, törende yaptığı konuşmada, Bismil, Çermik, Ergani ve Tekstil OSB'de 57 milyonluk bir projeyi gerçekleştirmek için eş zamanlı olarak çalışmalarının yürüttüklerini söyledi. Temelini attıkları 16 bin 500 metrekarelik 5 fabrikanın toplam yatırım bedelinin 32 milyon 500 bin lira olduğunu ifade eden Karaloğlu, şöyle konuştu: “Hedefimiz Diyarbakır'da doğan gençlerimize Diyarbakır'da iş imkânı oluşturmak. Diyarbakır'da doğan gençlerimiz iş aramak için kendi doğdukları şehri terk etmek zorunda kalmasınlar. Kendi ilçelerinde, kendi şehirlerinde iş bulsunlar, aş bulsunlar, mutlu olsunlar istiyoruz. Bütün gayretimiz bütün çabamız bu."
Desteklerinden dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanlar ve milletvekillerine teşekkür eden Karaloğlu, çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini aktardı. Bismil'in bölgenin en önemli tarımsal üretim merkezi ve verimli topraklara sahip olduğunu ifade eden Karaloğlu, temelini atacakları fabrikaların dışında ilçede OSB kurmak için de çalışmalara başladıklarını vurguladı. Kurulacak OSB ile Bismil’deki tarımsal ürünlerin, sanayiye ve üretime dönüşmesini hedeflediklerini dile getiren Karaloğlu, şunları aktardı: "Devletin üzerine düşen altyapı yatırımları, organize bölge oluşturulması görevini yapacağız. Sanayicimiz de gelip düzenli alanda tarım alanlarını israf etmeden, düzenli alanda fabrikasını yapacak, üretimini yapacak, iş ve aş sağlayacak. Biz buranın ihalesini, çalışmalarını Diyarbakır Valiliği YİKOB Başkanlığı üzerinden yapıyoruz. İşin sahibi YİKOB. İhaleye orası yaptı. Orası takip ediyor. İnşallah biz güz döneminde fabrikalarımızı, sanayicilerimize teslim etmeyi hedefliyoruz. Rabbim inşallah o günü de bize göstersin."

Diyarbakırlı gençler için her alanda çalışma yaptıklarını ifade eden Karaloğlu, geçen yıl 17 belediye, Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzaladıkları protokolü hatırlattı.

Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Protokol çerçevesinde Diyarbakır'ın her ilçesinde gençlikle, sporla ilgili yatırımlarımız devam ediyor. İnşallah yılsonuna kadar birçoğunu bitirmiş olacağız. Diyarbakır'daki gençlerimiz zamanlarını kaliteli geçirecek mekânları olsun ki onları gelip birileri istismar etmesin. Diyarbakır'ın kuzularını, Dicle'nin kuzularını birileri istismar etmesin, onları yanlış yönlendirmesin diye çaba sarf ediyoruz, gayret ediyoruz."

Bismil’de 1.500 Kişiye İstihdam Sağlayacak 5 Tekstil Fabrikasının Temeli Atıldı