Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakırlı Dom’lara Meslek Kazandıracak

12 Ağustos 2022 Cuma 19:20
  • Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakırlı Dom’lara Meslek Kazandıracak

Toplumun dezavantajlı grupları arasında yer alan Dom’lar artık meslekleri sayesinde geleceğe daha güvenle bakacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif şekilde katılmasını sağlamak amacıyla uyguladığı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Diyarbakır’da Dom’lara mesleki eğitim verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen yerelde ise Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından koordine edilen program kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin uygulayacağı “Toplumun Görünmeyen Rengi Dom Kadınlar Projesi” ile 100 Dom kadına tekstil sektörüne yönelik eğitimler verilecek. Projenin sözleşmesi Diyarbakır Valisi Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral katılımıyla gerçekleştirildi.

 

1.2 Milyon TL’si Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği olmak üzere toplam 1 Milyon 333 Bin TL’lik kaynakla uygulanacak proje ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren DİSMEK Tekstil Atölyelerine makine ve malzeme alınarak Diyarbakır’da yaşayan 18-35 yaş aralığındaki 100 Dom kadına eğitim verilecek. Eğitimler sonunda kursiyerlerin İŞKUR ile yapılacak protokol kapsamında istihdamı sağlanacak. Proje sayesinde toplumdaki yanlış algılar nedeniyle müzisyenlik, falcılık, çiçek satıcılığı gibi süreklilik arz etmeyen mesleklerde çalışmak zorunda kalan Dom’lar, düzenli ve kalıcı istihdam imkânlarına kavuşacak.

 

 

Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakırlı Dom’lara Meslek KazandıracakKaracadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakırlı Dom’lara Meslek Kazandıracak