Diyarbakır’da Liseli Gençler İtalya’ya 1.5 Milyon Adet Koruyucu Kıyafet Dikiyor

15 Ocak 2021 Cuma 16:08
  • Diyarbakır’da Liseli Gençler İtalya’ya 1.5 Milyon Adet Koruyucu Kıyafet Dikiyor

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bulunan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Ajansımızdan aldığı destekle kurduğu tesislerinde İtalya’ya 1.5 Milyon adet koruyucu kıyafet üretimi için anlaşma sağladı.

Diyarbakır Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün Ajansımızın 2019 Yılı Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı kapsamından hayata geçirdiği Sanayide İhtiyaç Duyulan İş Gücü Potansiyelinin Artırılması İçin Mesleki Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi kısa sürede meyvelerini vermeye başladı., Diyarbakır’da toplamda 4 okulda toplam 730.000,00 TL’lik bir yatırımla uygulanan proje kapsamında Bismil Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan tekstil atölyesi düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen ile Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral katıldı.

Açılışta konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Türkmen,"22 öğrencimiz bu atölyelerimizde çalışarak hem evlerine ekmek götürecekler hem de ülkemizin ihtiyacı olan kalifiye elemanı buralardan karşılayacağız. Bu projede okulumuz aylık yaklaşık olarak 25-30 bin TL gelir elde edecek. Bunun bir miktarı döner sermayeye kalırken, asıl önemli miktarı öğrencilerimizin çalışmaları ve emekleri karşılığı olarak onlara verilecek. Amacımız öncelikli olarak istihdam yaratmak ve üretilen ürünlerin katma değerini arttırmak" dedi.


Maral: İstihdam Artırıcı Faaliyetler Önceliğimiz


Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise şunları söyledi: "2009 yılından bu yana Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın ekonomik ve sosyal kalkınması adına önemli projeler yürüttük. Ajans olarak bölgede istihdam artırıcı faaliyetler önceliğimiz. Projemizi, 2019 Yılında Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında destekledik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da 2019 yılı temasını mesleki eğitim teması olarak belirlemişti. Biz de bunu değerlendirmek amacıyla bir yandan sanayi altyapısını geliştirecek faaliyetlere kaynak sağlarken diğer yandan nitelikli eleman yetiştirmeye yönelik altyapıları projeleri destekledik. Bu nedenle meslek liseleri ve bu tarz yapıları da projeler kapsamında önceliklerimiz arasına aldık. Bugün bulunduğumuz okul da aslında Diyarbakır'da bu büyük bir projenin bir etabı. 4 okulumuz desteklendi. Bu okulda onun bir etabı olarak faaliyetlerine başladı.”

 

 

Diyarbakır’da Liseli Gençler İtalya’ya 1.5 Milyon Adet Koruyucu Kıyafet DikiyorDiyarbakır’da Liseli Gençler İtalya’ya 1.5 Milyon Adet Koruyucu Kıyafet DikiyorDiyarbakır’da Liseli Gençler İtalya’ya 1.5 Milyon Adet Koruyucu Kıyafet Dikiyor