Şanlıurfa, Göbekli Tepe ile Berlin'de Ziyaretçilerini Ağırladı

11 Mart 2013 Pazartesi 13:16
  • Şanlıurfa, Göbekli Tepe ile Berlin'de Ziyaretçilerini Ağırladı
  • Şanlıurfa, Göbekli Tepe ile Berlin'de Ziyaretçilerini Ağırladı
  • Şanlıurfa, Göbekli Tepe ile Berlin'de Ziyaretçilerini Ağırladı

06-10 Mart 2013 tarihleri arasında Almanya'da düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarlarından ''ITB 2013 Turizm Fuarı’nda Şanlıurfa Standı açıldı. Şanlıurfa Valiliği Koordinasyonunda, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şanlıurfa Belediyesi, Şanlıurfa İl Özel İdaresi, Gap İdaresi, ŞURKAV ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası katkılarıyla oluşturulan ''Göbekli Tepe, Balıklıgöl ve Amazon Mozaikleri'' temalı stant yoğun ilgi gördü.

Şanlıurfa Standı, Türkiye Holünün bulunduğu Avrupa 3.2 bölümünde yer aldı. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Emin ÖNEN ve Abdulkerim GÖK'ün hazır bulunduğu fuarda, Şanlıurfa Standını Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ ve Kültür Turizm Bakanı Ömer ÇELİK ziyaret etti. Şanlıurfa Standını ayrıca Turizm Yatırımcıları Dernek Başkanı Turgut GÜR ve Öger Tours havayolu ve turizm firmasının kurucusu Vural Öger ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
Vali Güvenç, kente her yıl bir milyon üzerinde turistin geldiğini belirterek ''Öyle zannediyorum ki bu fuarda açtığımız stant ve tanıtımla birlikte Almanya'dan gelen turist sayısı da iki katına çıkacaktır'' dedi. Şanlıurfa Standında; Göbeklitepe Kazı çalışmalarını yürüten Alman Arkeolog Prof.Dr. Klaus Schmidt ve Eşi Çiğdem Schmidth Göbekli Tepe ve kazı çalışmaları hakkında ziyaretçilere bilgi vermiştir. Şanlıurfa Standında bu yıl Göbekli Tepe temalı hatıra parası, Anahtarlık, kitap ayracı, çanta ve İngilizce, Almanca dillerinde hazırlanmış Şanlıurfa'yı tanıtıcı tanıtım materyalleri ziyaretçilere dağıtılmıştır.