Şanlıurfa, Türk Tekstilinin Yeni Üretim Merkezi Oluyor

5 Nisan 2013 Cuma 19:08
  • Şanlıurfa, Türk Tekstilinin Yeni Üretim Merkezi Oluyor
  • Şanlıurfa, Türk Tekstilinin Yeni Üretim Merkezi Oluyor
  • Şanlıurfa, Türk Tekstilinin Yeni Üretim Merkezi Oluyor

Türk tekstil sektörü, modayı İstanbul’da, üretimi Şanlıurfa’da gerçekleştirecek. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu, Şanlıurfa’da kümelenme metoduyla sektöre yönelik bir üretim üssü kuruyor.

Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Karacadağ Kalkınma Ajansı, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Belediyesi, Şanlıurfa OSB Müdürlüğü, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve TİM işbirliği ile gerçekleştirilecek Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) ile 5 bin kişiye istihdam sağlanacak. 350 dekarlık alanda başlayacak proje, talebe göre 700 dekara çıkacak ve yatırımcılardan arazi bedeli alınmayacak. Projenin hazırlaması ve yürütülmesi aşamalarında aktif olarak rol alan Ajans ile İHKİB, Tekstil OSB'de mesleki eğitim ve laboratuvarların kurulması için AB Projeleri yürütecek. Projenin tanıtım toplantısı ve imza töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TİM Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası aynı zamanda OSB Başkanı Sabri Ertekin, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde, Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) adıyla kurulacak ve yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen hazırgiyim havzası, diğer sektörlere de örnek olacak. 350 dekarlık alanda başlayacak proje, talebe göre 700 dekara kadar çıkartılabilinecek ve yatırımcılar arazi için bir bedel ödemeyecek.

İstanbul Moda Merkezi, Anadolu Üretim Merkezi

Projenin organizasyonunu gerçekleştiren TİM Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, sektörün sürdürülebilir rekabet ve maliyet için büyük ve her türlü ihtiyaca cevap veren havzalara ihtiyacı olduğunu söyledi. Akbalık, “İhracatta öncü ve 24 dolarlık ihracat/ kilogram fiyatıyla en değerli üç sektörden biriyiz. Kümelenme metoduyla gerçekleştirdiğimiz Bu proje ile A ve A+ ürünleri, teşvik paketinin de imkânlarından faydalanarak her türlü yan sanayinin ve altyapının olduğu bir ortamda üreteceğiz. Dünya markaları bu tarz projelerin sonucu ortaya çıkıyor” diye konuştu. HOSAB’ın, sektörel bazda ilk kümelenme ve model proje olduğuna dikkat çeken Akbalık, “İstanbul moda merkezi Anadolu üretim merkezi olacak. Projemiz göçü tersine çevirecek ve ekonomik anlamda barış sürecine de katkı sunacak” dedi.

Akbalık: 3.5 Milyon Dolarlık Yatırım 1,5 Yılda Amorti Edilebilecek

Ahmet Akbalık, Şanlıurfa’nın, genç işgücü, üretim altyapısı, tekstil üretimi yapılan bölgelere ve Ortadoğu pazarına yakınlığı gibi sebeplerle tercih edildiğini ifade ederek, Sigorta primlerinde işçi hissesinin asgari ücrete karşılık gelen kısmının 12 yıl süreyle, gelir vergisi stopajının da asgari ücrete karşılık gelen tutar üzerinden yine 10 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak olmasının; yatırımın avantajlı noktaları olduğunu söyledi, Akbalık, “ Örneğin, 3.5 milyon dolarla, ortalama 500 kişilik bir işletme kuran bir kişi yaklaşık 1,5 yıl içinde yatırımını amorti edebilecek” dedi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise “Sektörümüzün yaptığı bu çalışma diğer sektörler için de bir ilk adım niteliğinde” diye konuştu.

Bakan Çelik: Bölgeye Yatırım Yağacak

İmza törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Teşvik paketi sonrası bölgenin ve kentin öneminin artığına dikkat çekti. Türkiye’nin geleceği adına orta ve uzun vadeli projeler üretmek gerektiğine dikkat çeken Çelik, “Şanlıurfa GAP’ın merkezi, tarım ambarı, Ortadoğu’ya açılan kapı. Sermaye buraya kayıyor bu ne kadar akıllı bir iş yapıldığının göstergesi. Bölgeye yağmur gibi yatırım yağacak” dedi.

Vali Güvenç: Kentin Desteği Üst Seviyede

Toplantıya katılan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, “ İlimiz ulaşım, iletişim ve huzur anlamında yatırıma en uygun kentlerden” diye konuşurken, Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba ise “ Kentimize gelecek tüm yatırımcılara en uygun ortamı sunacağız” diye konuştu. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası aynı zamanda OSB Başkanı Sabri Ertekin de, doğru ortaklarla, doğru bir yöntem olan kümelenmeyi gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.