Ajansımızın Desteği ile Güneydoğu'nun Organik Nar Üreticileri Buluştu

11 Mart 2015 Çarşamba 16:33
  • Ajansımızın Desteği ile Güneydoğu'nun Organik Nar Üreticileri Buluştu
  • Ajansımızın Desteği ile Güneydoğu'nun Organik Nar Üreticileri Buluştu
  • Ajansımızın Desteği ile Güneydoğu'nun Organik Nar Üreticileri Buluştu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde organik sertifikalı nar yetiştiren üreticiler, bölgenin ilk organik sertifikalı nar ekşisini pazara sunmaya hazırlanıyor. Üreticiler, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatırım Destek Ofis öncülüğünde Şanlıurfa’da bir araya geldiler.

GAP Ekolojik Tarımsal Kalkınma ve Sosyal Dayanışma Derneği (GAP EKODER) Başkanı Medet Abbasoğlu, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, organik meyve yetiştiricileri ile bir araya gelerek kısa süre sonra piyasaya arz edilecek organik nar ekşisinin pazarlama ve gelecek planlamasını yaptıklarını söyledi. Dünya organik gıda sektöründe nar ekşisinin önemli bir paya sahip olduğunu vurgulayan Abbasoğlu, birkaç yıl devam eden zorlu süreç yaşadıklarını hatta bazı üreticilerin kazanç sağlamayacağını düşünerek nar ağaçlarını dahi söktüğünü hatırlattı.

Abbasoğlu, az sayıdaki çiftçinin desteğiyle organik nar ekşisi yetiştirmeyi başardıklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "Organik yetiştiricilik sertifikalarından sonra organik üretim sertifikamızı da almış bulunuyoruz. Bölgedeki organik narlardan üretilen nar ekşimizi bir markayla önümüzdeki günlerde dünya pazarına sunacağız. Bu ürünümüzü Türkiye ve dünya organik gıda pazarlarında tanıtmaya daha önce başlamıştık. Geçen ay Almanya'da düzenlenen Dünya Organik Fuarı'na katılarak yeni ürünümüzü orada tanıtma fırsatı bulduk. Potansiyel alıcılarla buluştuk. Gelecek yıl için bazı bağlantılar yaptık." Nar ekşisinin hafta içerisinde Şanlıurfa'da açılacak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda görücüye çıkacağını söyleyen Abbasoğlu, yetiştiricilere bol kazanç diledi. Nar yetiştiriciliğinin zahmetli, emek ve sabır isteyen bir iş olduğunu ifade eden üreticiler ise ürünlerini piyasa fiyatının üzerinde satışa sunmanın mutluluğunu yaşadıklarım dile getirdi. Organik nar üretimi için yetiştiricilere daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlar çeşitli projelerle destek vermişti.