Şanlıurfa, El Sanatlarını Canlandırarak Hediyelik Eşyada İthalatı Önleyecek

2 Ekim 2015 Cuma 10:51
  • Şanlıurfa, El Sanatlarını Canlandırarak Hediyelik Eşyada İthalatı Önleyecek
  • Şanlıurfa, El Sanatlarını Canlandırarak Hediyelik Eşyada İthalatı Önleyecek
  • Şanlıurfa, El Sanatlarını Canlandırarak Hediyelik Eşyada İthalatı Önleyecek

Dinlerin ve medeniyetlerin kavşağında bulunan Şanlıurfa el sanatlarını yeniden canlandıracak. Şanlıurfa Valililiği, Kalkınma Bakanlığı’nın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında sunduğu Şanlıurfa Geleneksel El Sanatları Tasarım ve Pazarlama Projesi ile unutulmaya yüz tutmuş mesleklere sahip çıkarak, bu mesleklerin ürünlerini turizm sektörüne kazandıracak.

Şanlıurfa Geleneksel El Sanatları Tasarım ve Pazarlama Projesi’nin sözleşmesi, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı. İmza töreninde konuşan Vali Küçük, “Proje kapsamında Kalkınma Bakanlığı’ndan alacağımız 1 Milyon 322 Bin TL’lik hibe desteği ile Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım Şanlıurfa İli Kültür Eğitim ve Sanat Araştırma Vakfı (ŞURKAV) bünyesinde gerçekleştireceğimiz çalışmalar ile yüzyıllar boyunca sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış ve geniş bir kültür çeşitliliğine sahip Şanlıurfa’mızın turizmine önemli bir katkı sağlanacaktır. İlimiz çuhacılık, kürkçülük, gümüşçülük, keçecilik, seramik, mozaik, kazazlık, halı ve kilim dokumacılığı, ağaç oymacılığı vb. gibi el sanatları ile zengin bir kültür mozaiğine sahiptir. Fakat ilimizde bu kültürün yaşatılması ve tanıtılması istenilen düzeyde değildir. Projemiz ile turistik ürünlerin sergilendiği ve satıldığı dükkânların birçoğu hediyelik eşya niteliğindeki ürünleri Çin, Dubai, Tayland ve Endonezya gibi ülkelerden ithal etmenin önüne geçerek, kendi kültür ve sanatımızın devamlılığını sağlamak ve bu değerlerimize sahip çıkacağız” dedi. 

Vali Küçük proje hakkında şu bilgileri verdi: “Projenin uygulanacağı 24 aylık süreçte, ŞURKAV bünyesinde faaliyet gösteren Şanlıurfa Geleneksel El Sanatları Merkezi yenilenecek. İlimizin el sanatlarının tanıtımını gerçekleştirecek, geleneksel el sanatları ürünleri modern tasarımlar ile günümüzle buluşturulacak. Bünyemizde çalıştırılacak 14 el sanatları ustası aracılığıyla Geleneksel El Sanatlarına dayalı mesleki eğitim kursları verilecek. Balıklı Göl’de geleneksel el sanatları ve hediyelik eşya ürünlerinin sergileneceği satış ofisleri kurulacak. Böyle bu alanda el sanatları alanında yatırım yapmak isteyen yeni girişimciler desteklenecek. Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği yere gelmesi için önemli bir projeyi hayata geçireceğiz.”