Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma

18 Nisan 2017 Salı 15:16
  • Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma
  • Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma
  • Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma
  • Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma
  • Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma
  • Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma
  • Körfez Ülkelerinden 50 Kişilik İş Adamı Heyetinden Diyarbakır’a Çıkarma

Aralarında Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar ve Kuveyt’in bulunduğu Körfez Ülkelerinden 50 işadamı Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliği ile Diyarbakır’a geldi. Özellikle tarım sektöründe faaliyet gösteren firmaların CEO’larının yanı sıra üst düzey yöneticilerinden oluşan alım heyeti, bugün Diyarbakır’da açılışı gerçekleştirilecek Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında yerli firmalar ile iki görüşmeler yapacak. Görüşmelerde Irak başta olmak üzere bölge ülkelerin ihracat yapan Diyarbakır için Körfez Pazarına açılım yapılması hedefleniyor.

Fuar öncesi Karacadağ kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen basın toplantısına Arap İş Adamların yanı sıra Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Körfez Ülkeleri Temsilcisi Dr. M. Mustafa Göksu katıldı. Toplantıda konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, şunları söyledi: “Gerek fuarın açılışında gerekse de sonraki günlerde işadamlarını yerli firmalar ile buluşturacağız. Aralarında Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar ve Kuveyt’in bulunduğu Körfez Ülkelerinde tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren 50 işadamını ilimize ikili görüşmeler yapmak üzere davet ettik. 

Misafirlerimiz arasında ülkelerinin ticaret sanayi odası başkanları, tarım bakanlığı yetkilileri ile firmaların CEO olarak görev yapan işadamları bulunuyor. Bununla birlikte Türkiye Yatırım Tanıtım Destek Ajansının üst düzey yetkilileri aramızdalar. Biz bu çalışma ile iki ülke arasında ikili işbirliklerinin arttırılmasını ve ticaret köprüsü oluşturulmasını hedefliyoruz. Diyarbakır, ihracat hedefleri olan bir kenttir. Suudi Arabistan da bizim ihracatımız içerisinde 5'inci sırada yer almaktadır. Bizim ihracatımızın yarıya yakını da tarım ürünlerinden oluşmaktadır. Tabii bu ihracatın önemli bir kısmı Irak'a yapılmaktadır. Suudi Arabistan'daki ihracatımız biraz düşük seviyededir. Bu çalışma sayesinde ihracat olanaklarının ve işbirliklerinin arttırılmasını hedefliyoruz."

Hamad: Yem Sektöründe Yatırım Yapmak İsteriz

Arap işadamları heyeti adına toplantıda konuşan Suudi Arabistanlı CCI Group CEO’su Majed Hamad "İnşallah bu ziyaretten sonra iyi sonuçlar alacağımızı umut ediyoruz. Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya ziyaretler gerçekleştirileceğiz. Gerek Suudi Arabistan'da gerek Türkiye'de, Diyarbakır'da tarım alanında faaliyetler var. Hasan Bey'in de belirttiği üzere Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi azdır. Fuar esnasında yapılacak görüşmelerde alımlar yaparak iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasını amaçlıyoruz. Ticaret alanında lojistik faaliyetler çok önemli. Burada önemli olan bir başka nokta ise bu fiyat düzenlemesinin hükümetler arasında yapılması gerekiyor. Suudi Arabistan'da hayvan yemi sanayisinin geliştirilmesi mümkündür. Fuar alanında heyetler arasında yapılacak görüşmelerle ikili anlaşmaların yapılacağına inanıyorum. İnşallah iyi neticeler alacağız" dedi.

Göksu: Tarımda Ortak YatırımOlanakları Var

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Körfez Ülkeleri Temsilcisi Dr. M. Mustafa Göksu ise şunları kaydetti: “Bölgesel kalkınma ajansları ülkelerin yanı sıra bölgelerin ve illerin ihracatlarını artırmaları açısından büyük öneme sahip kurumlar. Karacadağ Kalkınma Ajansı da Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın ekonomide yeni fırsatlar yakalamasında kilit konumda olacaklardır. Suudi Arabistan'da iki yıl sonra ziraat yasaklanacak. Yurtdışında üretilen malların yüzde 50’sini Suudi Arabistan’a satma şartıyla Suudi Arabistan yurtdışından yatırım yapanlar firmalara yatırım bedellerinin yüzde 75’e destek veriyor. Bu bizim arayıp da bulamadığımız fırsat. Dolayısıyla, inşallah bu konuda Türkiye'nin önü açıktır. Diyarbakır güzel bir kent, hepsi ova, insanı çalışkan ve insan gücü çok. İnşallah bundan sonra bu tip heyetleri daha da çoğaltacağız.”