Silvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma Ziyareti

9 Temmuz 2019 Salı 15:25
  • Silvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma Ziyareti

Ülkemizin en büyük ikinci barajı olan Silvan Barajının da içerisinde yer aldığı Silvan Projesi Diyarbakır’da yürütülüyor.

Diyarbakır Valiliği öncülüğünde Ajansımız ile DSİ koordinasyonunda ilimiz kamu ve özel temsil temsilcilerinin katılımıyla Silvan Barajı proje alanına çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Proje hakkında katılımcılara sunum yapan DSİ 10 Bölge Müdür Vekili Veysi Kanat, “Silvan Projesi ile aralarında Diyarbakır merkez, Silvan ve Bismil ilçelerinin bulunduğu alanlar ile Batman ve hatta Mardin il sınırına kadar uzanan toplam 2 milyon 350 bin dönüm arazi suya kavuşacak. 2019 yılı fiyatlarına göre projenin toplam maliyeti 10.6 Milyar TL. Barajımızdan alınan sulama suyu 19 km’lik Silvan İletim Kanalıyla 97.6 km uzunluğundaki cazibe ana kanalına aktarılacak. İnşa edilecek sulama depoları ve tesisleri ile bölgemiz sulu tarıma kavuşacak. Proje kapsamında Silvan Barajının yanı sıra 7 baraj ve 23 adet sulama tesisi yapılacak. Ağırlıklı olarak sulama projesi olan Silvan projesi aynı zamanda 160MW’lık elektrik üretim gücüne sahip olacak. Tüm bu projelerin hayata geçirilmesiyle bölgemizde 300 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak. Yılda 1.6 Milyar TL gelir elde edilecek” dedi.

Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral ise şunları söyledi: “Ajans olarak bölgemizin kalkınmasına yönelik çalışmaları hayata geçirirken yürütülen büyük çaplı projeleri de yakından takip ediyoruz. Bu doğrultuda Valiliğimizin öncülüğünde DSİ koordinasyonunda ilimizdeki kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla Silvan Barajı Proje sahasını yerinde incelemek istedik. Bu sayede ilimizin ekonomik gelişmesi çalışmalar yürüten tüm aktörlerin bu büyük proje hakkında ilk elden bilgi sahibi olmasını amaçladık.”

Silvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma ZiyaretiSilvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma ZiyaretiSilvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma ZiyaretiSilvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma ZiyaretiSilvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma ZiyaretiSilvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma ZiyaretiSilvan Barajı Proje Sahası’na Çalışma Ziyareti