Ürdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım Çağrısı

11 Kasım 2019 Pazartesi 10:17
  • Ürdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım Çağrısı
  • Ürdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım Çağrısı

Ajansımız ve Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iş birliğiyle Türkiye-Ürdün Ekonomik İş Birliği Toplantısı Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Maral: Yatırımcıya Her Türlü Desteğe Hazırız


Toplantıda konuşan Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, “Tarihin her döneminde canlı kalmayı başarabilmiş, ticaret yollarının kavşak noktası Şanlıurfa, kadim geçmişinden edindiği tecrübeyle yeni başarı hikayeleri yazmaya başlıyor.  Şanlıurfa bir yandan sahip olduğu kültürel ve turistik zenginlikleriyle turizmde sıçrama yaşarken, bir yandan da hem barındırdığı teşvik fırsatları hem de stratejik konumu sayesinde yatırımcıların ilk tercih ettiği yerler arasına girmeye başladı. Bu etkinlik sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması adına önemli bir adım atılmış olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren ve Bölgenin yatırım ortamının iyileştirilmesi adına kritik çalışmalara imza atan Ajansımızın bölgemize yatırım yapmak isteyen yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Peltek: Ürdün’le Arap ve Afrika Pazarına Açılabiliriz


Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İbrahim Halil Peltek ise şunları söyledi: “Şanlıurfa GAP Projesinin hayata geçmesiyle Türkiye’de tarım sektörünün öncüsü olmuştur. Aynı zamanda gelişen sanayisi ve iş gücüyle son yıllarda hızla gelişim göstermekte. Yapılan çalışmalar ve gerçekleştirdiğimiz görüşmeler bize Afrika ve Arap coğrafyasında 2 trilyon dolarlık bir pazarın olduğunu göstermekte. Bizim payımız maalesef 15 milyar dolar seviyelerinde. Bu tabloyu hızla değiştirmemiz mümkün. Türkiye’nin 200 milyar dolara yaklaşan ihracatının yüzde 92’si sanayi ürünlerinden sağlanıyor. Bunun da yüzde 50’sini Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Bu tablo bize sanayimizin kalitesinin AB standartlarının üstünde olduğunu gösteriyor. Türkiye olarak bu sanayi altyapımız ile Ürdün’le iş birliği alanlarını belirleyerek ortak projelere imza atabiliriz.”


Akbal: Ürdün Bize Fırsatlar Sunuyor


DEİK Türkiye- Ürdün İş Konseyi Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Türkiye ve Ürdün’ün sahip olduğu güçlü siyasi ve ekonomik ilişkiler, ortak tarihsel bağlar, bize önemli fırsatlar sunmakta. 25 kişilik Ürdünlü iş adamı heyetiyle geldik. Heyetlerimizin görüşmelerinde iki ülke iş adamlarının karşılıklı yatırım alanlarını belirlemeleri, geleceğe daha iyi bakmamıza yardımcı olacaktır. Coğrafi konumu nedeniyle hem Ortadoğu hem de Afrika pazarlarına yakın olan Ürdün, ABD, Kanada ve Singapur’la yaptığı serbest ticaret anlaşmaları sayesinde bizlere önemli fırsatlar sunuyor” dedi.


Beyzagül: Şanlıurfa’nın Ürdün’le Benzer Noktaları Çok


Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül şunları söyledi: “Bünyesinde çeşitli ve çok sesliliği oluşturan ülkemizin lokomotif ihracatçısı olan DEİK’e dünyanın da ihtiyacının olduğunu belirtmek istiyorum. Şanlıurfa, tarım, turizm, tarih ve kültür şehridir. Şanlıurfa bir açık hava müzesidir adeta, Peygamberler şehri Şanlıurfa’da Peygamberlerin izleri olan sabır, cömertlik ve hoş görünün insanların içine nakşedildiğini hep birlikte görebiliriz. Fırat Nehrinin bereketi ile sulanan bu araziler yılda 300 günden fazla güneş görmektedir. Başta pamuk, mısır, mercimek ve buğday olmak suretiyle birçok hububat ve sebze üretilmektedir. Dünyanın orijinal hali ile günümüze kadar gelmiş en eski tapınağı tarih sahnesinde bir devrim niteliğindeki keşfi olarak tanımlanan UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine alınan 12 Bin yıllık Göbeklitepe Şanlıurfa’dadır. Sazın, sözün, sıra gecelerinin ve unutulmaz müziğin ev sahibidir Şanlıurfa. 19,6 yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olan yer yine Şanlıurfa’dır. Dünyanın talebi olan ve neredeyse tüm ürünlerini üretecek topraklara sahibiz. Kısacası, un var, şeker var, yağ var. İnşallah Ürdün ile Şanlıurfa helva yapacağı bir iş birliği bulur. Ürdün ile Şanlıurfa arasındaki en benzer nokta sizlerde bizlerde çok sayıda mülteciye ev sahipliği yaptık. Bu sebeple hem Ürdün’ü hem de kendi hemşehrilerimi kutluyorum.


Karagöz: Tarım ve Enerjide Potansiyel Büyük


Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Büyükelçi Murat Karagöz ise şunları belirtti: “Ortak tarihi geçmişe sahip Türkiye ve Ürdün arasında yakın bir dostluk, güçlü bir iş birliği ortamı hâkim.  İki ülke olarak coğrafyamızda yaşanan krizlerle, sorunlarla birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu krizleri aşarken iş birliği yapmalıyız. İki ülkenin Irak’ta, Suriye’de yaşanan olaylara, küresel terörle mücadele, Kudüs’ün statüsü, Filistin meselesi ve mülteciler sorununa bakış açıları aynı. Türkiye olarak bu coğrafya baktığımızda Ürdün’den fazla bize yakın başka bir ülkeyi göremiyorum. Ürdün uzun yıllardır süren istikrarlı siyasi yapısı, yetişmiş insan gücü ve dünya ile entegre ekonomik düzeni sayesinde büyük avantajlara sahip. İki ülke olarak başta tarım, sulama sistemleri, turizm ve yenilenebilir enerji alanında büyük potansiyel var. Bunu mutlaka değerlendirmeliyiz.”

 


Ürdün Haşimi Krallığı Büyükelçisi İsmail Rıfale ise şunları kaydetti: Ürdün olarak başta Arap pazarı olmak üzere geniş bir coğrafyaya hitap ediyoruz. ABD, Kanada ve Singapur’la yaptığımız serbest ticaret anlaşmalarıyla dünya ile entegre bir yapıya sahibiz. İstikrarlı siyasi ve ekonomimiz, yabancı yatırımcılara sunduğumuz teşvikler, Türk iş dünyasına büyük fırsatlar sunuyor. Özellikle yenilenebilir enerji, tarım alanında ortak yatırımlar yapabiliriz. Bu aşamada iki ülke iş dünyasının sürekli iletişim içerisinde olması önemli.”

 

Toplantı heyetler arası ikili iş görüşmelerinin yapılmasıyla sona erdi.

Ürdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım ÇağrısıÜrdünlü İş Adamlarından Şanlıurfa’ya Yatırım Çağrısı